Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

„Wewnętrzne różnice zabijają OPEC i jej możliwości wpływania na rynku się znacząco zmniejszyły” – powiedział dzisiaj prezes Rosnieftu Igor Sechin.

Rosja, która została dotknięta w bardzo silny sposób przez spadki cen ropy naftowej, które oglądamy już od wielu kwartałów, zastanawiała się nad ideą współpracy z kartelem OPEC w ostatnich miesiąca, ale ostatnie napięcie między członkami kartelu, a Iranem zniszczyło ideę zmniejszenia wydobycia tego surowca.

Sechin – jeden z najbliższych współpracowników Prezydenta Rosji – Władimira Putina, był jedynym rosyjskim konsekwentnym oponentem pomysłu współpracy z OPEC, nawet po tym jak Kreml wyraził zatwierdził wdrożenie planu rozmów z kartelem.

Kiedy okazało się, że pesymistyczne nastawienie Sechina okazało się prawidłowe, podjął on decyzję o zaniechaniu podobnych prób w przyszłości by nie dopuścić do sytuacji upokorzenia Rosji na arenie międzynarodowej. Dodatkowo stwierdził, że istnieje mnóstwo czynników utrudniających możliwość dla jakiegokolwiek kartelu na dyktowanie swoich cen na rynku, a jeśli chodzi o OPEC – twierdzi, że kartel przestał mieć cechy zjednoczonej organizacji.

Ponadto skomentował decyzję o wyborze nowego ministra ds. energii Arabii Saudyjskiej (Khaleda al-Faliha) jako kolejną przesłankę uniemożliwiająca karteli dyktowanie rynkowych cen. Jest to spowodowane stanowiskiem wybranego ministra Arabii Saudyjskiej, który od lat twierdzi, że cena ropy musi się ustabilizować na niskich poziomach, co nie stanowi żadnego problemu dla jego kraju z powodu dużych zasobów.

Kolejną cegiełkę do twierdzeń Sechina dołożył szef Faliha – książę saudyjski Mohammed bin Salman, który ostatnio zasygnalizował, że światowa wycena ropy naftowej zmierza do nowej ery, gdzie to popyt i podaż będą dyktowały ceny surowca, a nie ustalenia OPEC. Wspomniał on również o sprawie rosyjskiej potwierdzając twierdzenie Sechina, że Rosja nie powinna mieć złudzeń co do działań kartelu mających na celu zwiększenie ceny ropy.

Reklama

Sechin skomentował całą sytuację podsumowując, że kluczowymi czynnikami mającymi wpływ na dzisiejsze ceny na rynku to finanse, technologia i regulacje dotyczące ropy naftowej, a świetnym przykładem potwierdzającym to zdanie jest sytuacja w sektorze wydobycia ropy łupkowej.

Źródło: reuters.com


Michał Łyko

Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama