Presja na dolarze i rentowności UST. Co się dziś dzieje na rynkach?
Rynek stopy procentowej - Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich przełamały techniczne wsparcie.
- Rynek walutowy - Rośnie potencjał do korekty trendu wzrostowego na dolarze.

Rynek stopy procentowej - Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich przełamały techniczne wsparcie.
Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła zdecydowane umocnienie złotego co przełożyło się na spadek kursów EUR/PLN i USD/PLN w pobliże poziomów odpowiednio 4,31 oraz 4,1050 przy jednoczesnym wzroście kursu EUR/USD w pobliże 1,0500.
Na umocnienie złotego dominujący wpływ miało wyraźne osłabienie USD na szerokim rynku (indeks dolara amerykańskiego DXY stracił w poniedziałek 0,7%) w reakcji na weekendową informację o nominacji na przyszłego Sekretarza Skarbu USA Scotta Bessenta, doświadczonego inwestora i managera funduszy hedgingowych, z blisko 40-letnią praktyką na Wall Street.
Jego wybór może oznaczać nieco bardziej konserwatywną, a tym samym mniej proinflacyjną od dotychczas wycenianej przez rynki, politykę fiskalną nowej administracji Donalda Trumpa. Lokalnie złotego wsparły mocne dane o produkcji przemysłowej w Polsce (wzrost w o 3,9% r/r).
We wtorek złoty pozostanie pod dominującym wpływem globalnych trendów, a tu nad ranem dolar ponownie odzyskał siły po tym jak D. Trump potwierdził, że nałoży cła na towary z Meksyku, Kanady i Chin.
Pewne fundamentalne wsparcie polska waluta mogłaby otrzymać ze strony październikowego odczytu o sprzedaży detalicznej w Polsce, która według prognoz naszych ekonomistów wzrosła o 0,7% r/r w cenach stałych.
Uwagę uczestników globalnych rynków przyciągną ,,minutki” z listopadowego posiedzenia FOMC, rozpatrywane w kontekście ostatniej wyważonej komunikacji członków Fed, przestrzegających przed pośpiechem w dalszym obniżaniu kosztu amerykańskiego pieniądza.
Na gruncie analizy technicznej, wciąż widzimy w najbliższych dniach potencjał do rozwinięcia się korekty na mocno już wykupionym USD, pod warunkiem nie pojawienia się nowych, nie wycenionych jeszcze przez rynki, pro-dolarowych czynników.
W takim scenariuszu kurs EUR/PLN miałby szanse zejść w pobliże 4,30 przy spadku kursu USD/PLN do strefy 4,06-4,08, w następstwie wzrostu kursu EUR/USD w kierunku 1,06.
W poniedziałek na bazowych rynkach stopy procentowej nastroje były pozytywne, rentowności obligacji amerykańskich zniżkowały o 8-15 pb., a niemieckich zmieniły się w zakresie 0/-5 pb. Dochodowości polskich SPW były natomiast relatywnie stabilne (0/+2 pb.).
Wyraźnie mocniejsze zachowanie obligacji amerykańskich było obok czynników technicznych efektem pozytywnego odbioru przez rynki nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu, który ma objąć to stanowisko w nowej administracji D. Trumpa.
Bessent, wieloletni praktyk rynkowy, założyciel jednego z funduszy hedgingowych, jest ceniony przez rynki, a inwestorzy zakładają, że będzie on kontrolował deficyt budżetowy USA oraz podejmie umiarkowane działania dotyczące wzrostu zapowiadanych przez D. Trumpa ceł.
Obawy o wzrost ww. deficytu i proinflacyjny wpływ ceł były głównymi czynnikami, powodującymi w ostatnich tygodniach wzrost rentowności UST.
Za nieco słabsze względem papierów amerykańskich zachowanie obligacji skarbowych Niemiec i Polski odpowiadały m. in. wypowiedź głównego ekonomisty EBC Philipa Lane’a, która chłodziła rynkowe oczekiwania na mocne cięcie stóp EBC na jego grudniowym posiedzeniu, czy też wyraźnie wyższe od oczekiwań ekonomistów odczyty krajowej produkcji przemysłowej za październik br.
Skutkiem znaczącego spadku rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich jest pokonanie istotnego, technicznego wsparcia (okolice 4,35%), co może otworzyć drogę do kontynuacji tego ruchu przynajmniej w kierunku strefy 4,15-4,20%, szczególnie jeśli rynek otrzymałby wsparcie ze strony danych makro z USA, których odczytów w najbliższych dniach będzie sporo.
Pozytywne otoczenie z rynków bazowych wspierałoby analogiczny trend polskich SPW, które to w tenorze 5- i 10-letnim mogłyby się wówczas kierować odpowiednio w okolice 5,10% i 5,50%.
Wykres dnia: Relatywnie duża długa, spekulacyjna pozycja na dolarze może być w krótkim terminie zagrożeniem dla jego dalszej aprecjacji.
Źródło: Refinitiv
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję