Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Preferowany przez Fed wskaźnik inflacji znów spada

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami niezwykle istotne odczyty z gospodarki USA. Dane o dochodach i wydatkach osobistych Amerykanów nie wpłynęły jednak znacząco na dolara, gdyż w znacznej mierze okazały się zgodne z oczekiwaniami rynków.

 

W maju dochody osobiste amerykanów rosły o 0,4% m/m, przy prognozie na poziomie 0,3%. Zrewidowano przy tym dane za poprzedni miesiąc – z 0,4% m/m do 0,3%. Z tego względu w ogólnym rozrachunku odczyt wypadł neutralnie.

Solidy wzrost dochodów przełożył się tylko na nieznaczny wzrost wydatków. Te rosły tylko o 0,1% (zgodnie z prognozą), po wzroście o 0,4% m/m miesiąc wcześniej.

 

Reklama

Razem z powyższymi danymi opublikowany został indeks konsumpcji osobistej – PCE. Jest to preferowany przez Fed wskaźnik inflacji, służący bankowi centralnemu do oceny realizacji celu inflacyjnego.

 

Inflacja (PCE)

pcepce

 

Ogólny wskaźnik PCE spadł z 1,7% do 1,4%. Bardziej istotny wskaźnik bazowy spadł z 1,5% do 1,4%. Jest to jego najniższa wartość od 1,5 roku. Bazowy wskaźnik PCE spada już trzeci miesiąc z rzędu, ale na razie nie przeszkadza to Fed w kontynuowaniu cyklu podwyżek stóp procentowych. Dalsze spadki mogą jednak stawić pod znakiem zapytania ostatnią z zaplanowanych na ten rok podwyżek. Dziś oczekiwania rynków dla takiego ruchu spadły z 54,4% do 50,0%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama