- Dla kogo korzystna jest tania korona?
- Dlaczego praca w Norwegii przestała być opłacalna?
- Jakie są prognozy dla kursu korony NOK?
Praca w Norwegii znacznie mniej opłacalna
Korona norweska pozostaje bardzo tania. Kurs NOK/PLN jest notowany po 0,36 PLN, a jeszcze przed tygodniem był nawet na 0,35 PLN. W rezultacie, korona norweska jest o ponad 25% tańsza niż jeszcze nieco ponad 2 lata temu.
Sprawia to, że praca Polaków zarabiających w Norwegii, ale wydających w Polsce, stała się znacznie mniej opłacalna. Jest to spadek zarobków zgodny ze zniżką kursu korony norweskiej.
Norweska gospodarka jest mała i otwarta, a korona jest zazwyczaj najmniej płynną i najbardziej zmienną walutą w grupie G10. To sprawia, że jest ona ściśle skorelowana z poziomami ryzyka na rynkach, a rozwój sytuacji na świecie jest zwykle największym czynnikiem wpływającym na kurs NOK. - stwierdzili ekonomiści Ballinger Group.
Korona NOK pozostaje tania i nie ma zbyt wielu czynników, które mogłyby zmienić tą sytuację:
Wszystkie istotne wskaźniki wskazują obecnie zły kierunek dla korony. Akcje są wyprzedawane, spready kredytowe o wysokiej rentowności są najszersze w tym roku, a ucieczka inwestorów w kierunku bezpiecznych aktywów spowodowała katapultowanie walut takich jak jen i frank szwajcarski.
Wykres: Kurs korony norweskiej (NOK/PLN)
Źródło: Stooq.pl
W grę wchodzi tu kilka czynników, w tym niepewność związana z wyborami w USA, obawy o wzrost gospodarczy w Chinach, wycofywanie się z carry trade i słabe wyniki finansowe za II kwartał. - dodano.
Ponadto, Norwegia wprowadziła ostatnio bardziej rygorystyczne podatki, takie jak wyższy podatek od majątku. To skłoniło wielu norweskich miliarderów do opuszczenia kraju. Przyczyniło się to również do spadku wartości korony.
Wakacje w Norwegii znacznie bardziej opłacalne
Osłabienie korony norweskiej sprawiło, że ten słynący z wysokich cen kraj stał się bardziej przystępnym celem podróży dla turystów.
Turystyka w krajach nordyckich znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ waluty skandynawskie nadal słabną w stosunku do większości głównych światowych walut.
Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu turystyki, zwłaszcza z krajów takich jak Chiny, gdzie Norwegia jest postrzegana jako drogi kraj.
Oprócz Chin, Norwegia odnotowuje również wzrost liczby odwiedzających z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Holandii i Danii, a lato, między czerwcem a sierpniem, jest szczególnie intensywnym okresem.
Zobacz również: Kto poczuje potężny ból, gdy kurs euro (EUR) potanieje? Polski złoty może pójść jeszcze wyżej!
Kurs korony norweskiej - prognoza
Korona norweska jest bardzo wrażliwa na zmiany cen ropy i gazu. Tych ostatnio nie brakowało. Napięcia geopolityczne związane z inwazją Rosji na Ukrainę, ale także burzliwe stosunki Iranu z Izraelem, mogą wciąż wywołać wahania cen ropy naftowej. W rezultacie, zmienny będzie również kurs korony norweskiej NOK.
Nieoczekiwane spadki inflacji w ostatnim czasie również przyczyniły się do wyprzedaży korony norweskiej, mimo że Norges Bank podkreślał, że nadal istnieje ryzyko wzrostu inflacji i sugerował, że może nie obniżyć stóp procentowych w tym roku. - skomentowali analitycy Ballinger Group.
Korona norweska jest obecnie jedną z najbardziej niedowartościowanych walut w gronie dziesięciu o największym znaczeniu gospodarczych, zauważyli ekonomiści Credit Agricole.
Dopóki globalna skłonność inwestorów do ryzyka nie ulegnie pogorszeniu, korona norweska może doznać ożywienie w okresie letnim. - stwierdzili analitycy rynku walutowego w Credit Agricole.
Korona NOK korzysta z przekonujących fundamentów krajowych i bardziej jastrzębiego stanowiska Norges Bank. - dodali. - Niemniej jednak kompleksowe odwrócenie trendu kursu korony norweskiej może umocnić się dopiero w przyszłym roku.
Zobacz również: Bezrobocie w Szwecji - ogromny wzrost! Korona szwedzka szoruje po dnie - czy kurs SEK/PLN w końcu odbije?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję