Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pozytywnie na początek tygodnia

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsza sesja nie należała do przełomowych, choć oczywiście nie można narzekać na jej końcowy wynik, przynajmniej pod względem europejskich rynków. Obecnie sytuacja na rynku jest na tyle stabilna, że powinna wspierać kontynuację wzrostów, choć martwi oczywiście zwrot w przypadku wydźwięku banków centralnych oraz kolejne ogniska ryzyka geopolitycznego.

 

Europejskie rynki rozpoczęły nowy tydzień bardzo pozytywnie, choć w przypadku Azji sytuacja wyglądała bardzo mieszanie. Z jednej strony widać było lekkie spadki na rynku chińskim oraz w Honk Kongu, zaś z drugiej zanotowano spore wzrosty w Japonii oraz w Australii. Lepsze nastroje były wspierane z jednej strony po dobrym wydźwięku danych z amerykańskiego rynku pracy w piątek, zaś z drugiej poprzez odbicie cen na rynku ropy naftowej. Cena czarnego złota jest jednak mocno zmienna i reaguje na każde słowa dotyczące fundamentów w Stanach Zjednoczonych lub porozumienia OPEC. dzisiaj widoczne było spore cofnięcie, które zanotowane zostało po doniesieniach z Nigerii, że państwo nie rozważa dołączenia do porozumienia o cięciu produkcji. Oznacza to, że kraj zamierza w dalszym ciągu kontynuować swoją ekspansję.

W przypadku rynku na Wall Street widzimy nieco mniej dynamiczne wzrosty, ale z drugiej są one napędzane poprzez sektor, który radził sobie w ostatnich tygodniach zdecydowanie gorzej. Widać przede wszystkim wzrost akcji spółek technologicznych. Sektor ten ma za sobą ciężki miesiąc czerwiec. Ważne dla Wall Street może być wystąpienie Janet Yellen, która będzie przemawiać przed komisjami w Kongresie na tematy związane z gospodarką. Mogą pojawić się stwierdzenia oraz pytania w jaki sposób zacieśnianie polityki monetarnej ma wpływ na gospodarkę. Yellen może wypowiedzieć się również na temat redukcji bilansu i w jaki sposób wpłynie to na rentowności amerykańskich obligacji. Fed już dawno wspominał, że chce uniknąć sytuacji, która miała miejsce przy wygaszeniu programu QE, czyli gwałtownego wzrostu rentowności, co mogłoby doprowadzić do paniki na rynkach.

Reklama

Po godzinie 18:00, czyli po zamknięciu rynku europejskiego sytuacja wygląda następująco. DAX zakończył sesję na plusie o 0,46%, CAC 40 wzrósł o 0,40%, natomiast FTSE 100 zyskał 0,26%. Na Wall Street S&P 500 zyskuje 0,19%, DJIA wzrasta o 0,12%, natomiast Nasdaq jest wyżej o 0,34%.

Niezła sesja zanotowana była również na GPW. Indeks wzrósł przede wszystkim na początku sesji i później stopniowo te zyski oddawał. Niemniej WIG20 kończy dzień powyżej 2300 punktów ze wzrostem na poziomie 0,21%.

 

Michał Stajniak Analityk Rynków Finansowych XTB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama