Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Powiew optymizmu w brytyjskim przemyśle

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wynik referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię doprowadził do powstania niepewności wśród brytyjskich przedsiębiorców, co mogliśmy obserwować m.in. dzięki publikacji wskaźników PMI.

 

Indeks PMI dla przemysłu powstaje w wyniku przeprowadzenia badania ankietowego, które jest przeprowadzane na kilkuset firmach produkcyjnych. Na kwestionariusze odpowiadają anonimowo menadżerowie do spraw logistyki, a pytania dotyczą m.in. zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia czy cen.

 

Graniczną wartością jest poziom 50 pkt. Odczyty indeksu powyżej tej bariery oznaczają wzrost aktywności sektora w relacji do miesiąca poprzedniego i odwrotnie. Wynik poniżej 50 pkt. oznacza spadek aktywności.

Reklama

 

Dla brytyjskiego sektora przemysłowego najgorszym miesiącem był lipiec, kiedy to indeks PMI wyniósł 48,3 pkt., co było najniższą wartością od marca 2013 roku. Na wizję spowolnienia w gospodarce i rosnącą niepewność wśród przedsiębiorców już na początku sierpnia w sposób stanowczy zareagował Bank Anglii, który obciął główną stopę procentową z poziomu 0,5 proc. do 0,25 proc. oraz zwiększył program QE do 435 mld funtów z 375 mld. Dodatkowo BoE ogłosiło skup obligacji korporacyjnych na kwotę 10 mld GBP.

 

Sierpniowe działanie Banku Anglii przełożyło się na zdecydowaną poprawę sentymentu i dzisiejszą publikację, gdzie indeks PMI dla przemysłu za sierpień wzrósł do poziomu 53,3 pkt., co jest najwyższą wartością od listopada 2015 roku.

 

W rezultacie funt zdrożał na szerokim rynku, a inwestorzy obniżyli oczekiwania odnośnie dalszego luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii, który w niedalekiej przyszłości może mieć problem z szybko rosnącą inflacją, na co wskazują rynkowe miary oczekiwań odnośnie przyszłego poziomu cen.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Tematy

Reklama
Reklama