Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiany na kursie euro w nowym roku? Niedowartościowany EUR versus bezpieczna japońska przystań (JPY)! Walutowa propozycja na 2022 okiem analityka - zobacz

|
selectedselectedselected
Potężne zmiany na kursie euro w nowym roku? Niedowartościowany EUR versus bezpieczna japońska przystań (JPY)! Walutowa propozycja na 2022 okiem analityka - zobacz | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Gołębia” polityka Europejskiego Banku Centralnego może ulec zmianie, a lepsze perspektywy dla globalnej gospodarki zmniejszą awersję do ryzyka. Jen był w mijającym roku mocniejszy do większości walut, co raczej trudno jest wytłumaczyć lokalnymi czynnikami – Japonia zmagała się z falą zakażeń Deltą, co ze względu na opóźnienia w procesie szczepień, wymusiło przywrócenie radykalnych obostrzeń społecznych i tym samym ugruntowało „gołębie” podejście Banku Japonii.

 

Większy wpływ na jena mogła mieć utrzymująca się nieznaczna niepewność, co do perspektyw gospodarczych dla większości krajów, będąca poniekąd odzwierciedleniem pojawiających się kolejnych fal pandemii, ale bardziej kryzysu w wielu gałęziach przemysłu (problem wąskich gardeł, oraz problemów na rynku energii).

 

Krach jest już blisko! Warren Buffett pozbywa się akcji, a brokerzy mają żniwa

Reklama

 

Jen to przecież, podobnie jak szwajcarski frank, waluta zaliczana do tzw. bezpiecznych przystani. Pośrednio jednak zachowanie się par jenowych było wypadkową fundamentów drugiej waluty zestawianej do pary z JPY. W przypadku USDJPY kluczowy wpływ miały rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które zaliczyły rollercoaster w ślad za zmianami oczekiwań rynków, co do podejścia amerykańskiego FED w temacie podwyżek stóp procentowych.

 

Potężne zmiany na kursie euro w nowym roku? Niedowartościowany EUR versus bezpieczna japońska przystań (JPY)! Walutowa propozycja na 2022 rok okiem analityka - zobacz  - 1Potężne zmiany na kursie euro w nowym roku? Niedowartościowany EUR versus bezpieczna japońska przystań (JPY)! Walutowa propozycja na 2022 rok okiem analityka - zobacz  - 1 

Z kolei euro było w 2021 r. niechcianą walutą, na co skutecznie pracował Europejski Bank Centralny przekonując rynki finansowe, że nie ma potrzeby spieszyć się z normalizacją polityki pieniężnej. Inflacja (chociaż podwyższona tak jak w innych kluczowych gospodarkach) pozostaje pod kontrolą, a jej podbicie wynika z przejściowych czynników. ECB pozwalał sobie na takie tezy, gdyż ożywienie w największych państwach obszaru walutowego (Niemcy, Francja) postępowało wolno, na co wpływ mogła mieć mniejsza odporność tych gospodarek na zewnętrzne szoki.

 

Reklama

URL Artykułu

 

Propozycja EURJPY zakłada, zatem bardziej scenariusz oparty o pewne niedowartościowanie euro na tle pozostałych walut, przy jednoczesnym zmniejszaniu się globalnych obaw, co do wzrostu gospodarczego, co może redukować popyt na jena. Głównym ryzykiem dla tego podejścia jest pojawienie się splotu nieoczekiwanych wydarzeń, które przyczyniłyby się do powrotu obaw, co do trwalszego zahamowania globalnego ożywienia.

 

ZOBACZ RAPORT

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama