Popyt na pracę w Polsce pozostaje silny [aktualne kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]
![Popyt na pracę w Polsce pozostaje silny [aktualne kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]](https://admin.fxmag.pl/api/image?url=media/pics/w-polsce-dalej-silny-popyt-na-prace-brak-impulsow-dla-polskiego-zlotego-pln-aktualne-kursy-walut-eurpln-usdpln-chfpln-eurusd.jpg&w=1200)
US: Dziś o godz. 14:30 poznamy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów, który będzie obejmować wyliczenie bazowego wskaźnika PCE (deflatora konsumpcji prywatnej) za kwiecień, czyli, jak się wydaje, najważniejszej obecnie dla Fed miary presji inflacyjnej. Dane te zapewne będą zbliżone do odczytu za marzec, gdy wyniósł 4,6% r/r, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cel inflacyjny Fed. Amerykańscy bankierzy centralni podzieleni są co do konieczności kolejnych podwyżek stóp procentowych, choć wycena rynkowa wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej na posiedzeniu w czerwcu.
PL: Stopa bezrobocia wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wyniosła w 1Q 2023 2,9%, a więc podobnie jak w 3Q i 4Q 2022. Jest to druga najniższa wartość w historii dostępnych danych i potwierdza ona nadal silny popyt na pracę. Jednocześnie poprawia się podaż pracy. W 1Q 2023 odnotowano najwyższą co najmniej od 2010 r. liczbę pracujących, a także osób aktywnych zawodowo. W naszej ocenie wynika to z nadal akceptowalnego dla firm w obecnych warunkach gospodarczych udziału płac w całości kosztów, które nadal są w części przenoszone na ceny. Aktywizacji zawodowej sprzyjać może także znaczące podniesienie płacy minimalnej w 2023 r., większa niż przed pandemią możliwość pracy zdalnej oraz zatrudnienie osób w wieku emerytalnym. Inna miara sytuacji na rynku pracy - stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła natomiast w kwietniu 5,2% wobec 5,4% na koniec 1Q br., co wskazuje, że bezrobocie nadal zmniejsza się w 2Q 2023. Naszym zdaniem jednak popyt na pracę może się nieco osłabić w kolejnych miesiącach wraz z rosnącym udziałem kosztów pracy, zwłaszcza w mniejszych firmach. Niskie bezrobocie jest bardzo dobrą informacją ze społecznego punktu widzenia, aczkolwiek nawet rosnąca aktywność zawodowa i napływ pracowników z zagranicy nie zmniejszy nierównowag na tyle, aby sprowadzić inflację do celu inflacyjnego. Dla stabilizowania gospodarki przy niskim bezrobociu niezbędne są inwestycje na rzecz wzrostu produktywności pracy. Obecna polityka gospodarcza oparta o stymulację konsumpcji nie jest zgodna z tym kierunkiem.
Końcówka tygodnia i brak publikacji krajowych danych makroekonomicznych nie będą generowały impulsów do zmian wyceny złotego. Czynnikiem determinującym notowania na krajowym rynku walutowym będą zatem trendy na rynkach globalnych i ewentualnie wahania eurodolara, szczególnie, że publikowane będą liczne dane z USA. Lepsze od oczekiwań odczyty mogą wzmocnić oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Fed, co przełożyłoby się na wyższą zmienność eurodolara, a przez co także złotego. Z tych samych powodów może utrzymywać się presja na wzrost rentowności obligacji, choć biorąc pod uwagę skalę dotychczasowej zwyżki przestrzeń do dalszych wzrostów w trakcie dzisiejszej sesji nie powinna być znaczna.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję