PL: Dziś o godz. 10:00 GUS opublikuje wstępne dane dotyczące PKB w Polsce w 2Q br. Szacujemy, że dynamika PKB w minionym kwartale była nieznacznie ujemna i wyniosła -0,1% r/r wobec -0,3% r/r w 1Q br. i konsensusu -0,2% r/r. GUS nie opublikuje szczegółowej struktury danych, niemniej na podstawie danych wysokiej częstotliwości spodziewamy się pogłębienia spadku konsumpcji prywatnej, która pozostaje pod negatywnym wpływem wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych. Nieznacznego wyhamowania oczekujemy w przypadku inwestycji, choć ich dynamika pozostanie dodatnia. Dane wysokiej częstotliwości, a także wyniki badań koniunktury sugerują, że gospodarka polska mija dołek cyklu koniunkturalnego i druga połowa roku przyniesie odbudowę wzrostu. Podtrzymujemy naszą prognozę, iż w całym 2023 r. dynamika PKB wyniesie 0,9%, a w przyszłym roku przyspieszy do 2,7%.
PL: O godz. 14:00 NBP opublikuje dane o inflacji bazowej w lipcu. Na podstawie opublikowanych dotychczas danych o inflacji CPI szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 10,8% r/r i 0,3% m/m. Dane te nie powinny zasadniczo zmienić oczekiwań co do polityki pieniężnej w Polsce.
Wydarzenia i komentarze
PL: Inflacja CPI spadła w lipcu do 10,8% r/r z 11,5% r/r w czerwcu, co było wynikiem zgodnym z szybkim szacunkiem GUS. Wyhamowanie inflacji ma szeroki zakres, choć w największym stopniu widoczne jest w komponentach podażowych – żywności, opale i paliwach. Obniżenie presji inflacyjnej widoczne było także na poziomie inflacji bazowej, którą szacujemy na 10,8% r/r i 0,3% m/m. Opublikowane przez GUS dane wpisują się w obraz postępującej dezinflacji, choć w przypadku inflacji bazowej przebiega ona wolniej niż w przypadku ogólnego wskaźnika CPI, głównie ze względu na wysoką inflację cen usług (11,3% r/r). Nie zmieniają się zasadniczo nasze oczekiwania co do polityki pieniężnej. Rychły powrót wskaźnika CPI do poziomów jednocyfrowych wyzwala w RPP chęć rozpoczęcia obniżek stóp procentowych. W naszej ocenie październik jest najbardziej prawdopodobnym terminem pierwszego cięcia stóp proc.
PL: Bilans obrotów bieżących zamknął się w czerwcu nadwyżką wartości 2,43 mld EUR wobec nadwyżki 1.48 mld EUR w maju. To wynik lepszy niż nawet nasze optymistyczne założenia. Źródłem niespodzianki było utrzymanie wysokiej nadwyżki na rachunku obrotów towarowych oraz wzrost nadwyżki w handlu usługami. W ujęciu płynnego roku bilans obrotów bieżących wykazał nadwyżkę 0,1% PKB, podczas gdy w analogicznym okresie ub. roku był to deficyt 3,3% PKB. Potencjał do dalszej poprawy bilansu C/A jest ograniczony, niemniej sytuacja na rachunku obrotów bieżących poprawiła się silniej niż oczekiwania, co stanowiło jeden z czynników wspierających złotego.
CN: Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w lipcu o 3,7% r/r po wzroście o 4,4% r/r miesiąc wcześniej, a sprzedaż detaliczna o 2,5% r/r wobec 3,1% r/r w czerwcu. Dane te okazały się negatywną niespodzianką. Gospodarka chińska coraz silniej odczuwa wpływ słabego popytu z zagranicy związanego z nadal wysoką inflacją i stopami procentowymi, a także popytu krajowego. Jednocześnie nasilają się problemy w sektorze nieruchomości. W takich warunkach Ludowy Bank Chin obniżył stopy procentowe. Co ciekawe, władze chińskie przestały publikować dane o stopie bezrobocia wśród ludzi w wieku 16-24, która w czerwcu wyniosła 21,3% wobec 12,2% przed wybuchem pandemii.
Rynki na dziś
Złoty próbuje od rana odrabiać straty z pierwszych dwóch dni tego tygodnia, gdy osłabiał się względem euro momentami o niemal 7 groszy. Środę notowania EUR/PLN rozpoczynają na poziomie 4,47 i tu prawdopodobnie pozostaną co najmniej do czasu publikacji wstępnych danych o krajowym PKB za 2Q 2023. Mimo, iż jesteśmy ciut bardziej optymistyczni niż konsensus w oczekiwaniach co do wzrostu gospodarczego, to jednocześnie nie uważamy, by publikacja mogła w istotny sposób odmienić losy polskiej waluty. Wycena złotego podlega obecnie trendom regionalnym zależnym m.in. od przebiegu notowań eurodolara.
Zobacz także: Notowania GPW: spadki na warszawskim parkiecie pewne – rynki bazowe pociągają za sznurki
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję