Najnowszy odczyt dotyczący inflacji w Polsce wskazał na lekką poprawę wskaźnika CPI. W czerwcu ceny rosły nieznacznie szybciej niż w maju, ale w ujęciu rocznym dynamika cen nadal pozostaje ujemna.
Od drugiej połowy 2014 roku w polskiej gospodarce mamy do czynienia z deflacją cen konsumentów (r/r). Oznacza to, że w ujęciu rocznym ogólny poziom cen spada. Okres deflacji w Polsce ma swoje źródła głównie w spadkach cen na rynkach surowcowych. W tym samym okresie również inne gospodarki zmagały (i niektóre nadal zmagają się) z problemem bardzo niskiej inflacji.
Dzisiejszy odczyt jest drugim odczytem z rzędu, który wykazał wzrost inflacji konsumentów (mierzonej wskaźnikiem CPI) w ujęciu rocznym. W czerwcu wskaźnik CPI (r/r) przyjął wartość -0,8%, co jest poprawą w stosunku do majowego -0,9%.
W stosunku do ubiegłego roku taniały odzież i obuwie, wyposażenie i użytkowanie, kultura i rekreacja oraz łączność. Drożały natomiast przede wszystkim paliwa (aż o 9%) oraz żywność, napoje alkoholowe i tytoniowe, zdrowie, edukacja, usługi gastronomiczne oraz „inne towary i usługi”.
Inflacja CPI (r/r)
W ujęciu miesięcznym ceny rosły o 0,2% w porównaniu do 0,1% miesiąc wcześniej. Jest to również odczyt lepszy od prognoz, gdyż oczekiwano utrzymania dynamiki miesięcznej na poziomie 0,1%.
Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy większej reakcji na dane. Danym makroekonomicznym z Polski rzadko towarzyszą istotniejsze reakcje na rynku walutowym, choć dziś godzina 14:00, w której opublikowano dane o inflacji stanowiła koniec krótkiej korekty spadkowej na parze EURPLN. Kurs euro względem złotówki rośnie od momentu przetestowania wielokrotnie wspominanego wsparcia na poziomie 4,405.
EURPLN
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję