W grudniu stopa bezrobocia w Polsce wzrosła po raz pierwszy od stycznia 2016 roku. Mimo wszystko rok 2016 okazał się niezwykle udany dla rynku pracy.
Stopa bezrobocia w Polsce wzrosła w ostatnim miesiącu ubiegłego roku z 8,2% do 8,2% - zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Od stycznia stopa bezrobocia systematycznie spadała (z 10,3%) i na koniec roku znalazła się 2 punkty procentowe poniżej szczytu z przełomu lat 2015/2016. Bezrobocie w Polsce spadało systematycznie przez cały rok, a spadek zatrzymał się w listopadzie, gdy stopa kształtowała się na poziomie 8,2% - najniższym od ponad 25 lat.
Bezrobocie
Wzrost bezrobocia w grudniu nie był niczym niespodziewanym. Rynek pracy w Polsce jest mocno cykliczny i miesiące listopad, grudzień i styczeń to okres, w którym bezrobocie najczęściej rośnie.
GUS, podając dane o bezrobociu, korzysta z następującej definicji tego zjawiska: Stopa bezrobocia to „procentowy udział liczby bezrobotnych w liczbie cywilnej ludności aktywnej zawodowo, bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego”.
Inaczej stopę bezrobocia definiuje Eurostat, według którego na koniec listopada (najświeższe dane) wynosiła ona 6,0% i jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Eurostat za bezrobotnego uznaje osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni.
Sytuacja złotówki
Dzisiejsze dane z Polski nie miały większego przełożenia na kurs złotego. Ten dość mocno zyskuje dziś w stosunku do euro. Sytuacja techniczna pary
EUR/PLN - H4
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję