W sierpniu bezrobocie w Polsce ponownie spadło. To już 6 miesiąc z rzędu, kiedy bezrobocie spada. W lipcu bezrobocie spadło do najniższych poziomów o 25 lat i jest szansa, że wynik ten będzie jeszcze trochę poprawiany w najbliższych miesiącach.
W sierpniu bezrobocie spadło z 8,6% do 8,5%, kontynuując pozytywny trend na rynku pracy. Dynamika spadku zaczyna się osłabiać, co jednak można było przewidzieć, gdyż w poprzednich latach obserwowaliśmy podobną tendencję.
W ostatnich latach najniższy poziom bezrobocia odnotowywany był w październiku (odczyt w listopadzie). To daje nam nadzieję na to, że w tym roku (do października) bezrobocie jeszcze nieznacznie spadnie. Pod koniec roku najprawdopodobniej zaobserwujemy wzrost bezrobocia. Specjaliści oczekują, że w grudniu bezrobocie wyniesie 8,6% - takiego zdania są Monika Kurtek - ekonomistka Banku Pocztowego, oraz ekspert rynku pracy - Jacek Mącina (za money.pl)
Stopa bezrobocia w Polsce
Jeszcze bardziej 'atrakcyjne' dane o polskim rynku pracy podaje Eurostat, który kilka tygodni temu podał dane za lipiec (Eurostat podaje dane z większym opóźnieniem niż GUS). Według instytucji, która opracowuje dane statystyczne dla poszczególnych gospodarek Unii Europejskiej bezrobocie w Polsce wynosiło w licu 6,1%. Daje to nam pozycję w górnej części klasyfikacji państw członkowskich. Polska wyprzedza takie kraje jak Luksemburg, Dania i Szwecja i ma stopę bezrobocia zbliżoną do gospodarek Rumunii, Holandii i Austrii, które wyprzedzają nas w zestawieniu.
Bezrobocie według Eurostatu
Dane GUS i MRPiPS różnią się znacznie od tych podawanych przez Eurostat, ze względu na odmienną metodologii obliczania stopy bezrobocia. GUS opiera stopę bezrobocia na licznie osób zarejestrowanych w urzędach pracy, natomiast Eurostat bezrobotnego uznaje osobę bez zatrudnienia, która jest w stanie podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a poszukiwała jej aktywnie od przynajmniej czterech.
Dzęki danym Eurostatu możliwe jest porównanie stopy bezrobocia w poszczególnych krajach członkowskich. Porównywanie danych przedstawianych przez krajowe urzędy statystyczne nie jest miarodajne, ze względu na różnice w obliczaniu stopy bezrobocia.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję