- Dlaczego złoty (PLN) słabnie?
- Co dalej z dolarem (USD)?
- Jak SNB wpływa na kurs franka szwajcarskiego (CHF)?
- Fed i EBC kluczowe dla rynku walut
Kurs EURPLN
Słabość złotego związana jest przede wszystkim z jastrzębim wydźwiękiem danych z USA. Dodatkowo sezonowość wskazuje na słabość złotego w okresie wakacyjnym, dlatego można raczej powiedzieć “tanio już było”. Oczywiście RPP pozostaje bardzo jastrzębi, ale EBC raczej nie zamierza ciąć w lipcu, a perspektywy dla Fed zmieniły się dosyć mocno i wycenia się pierwszą obniżkę dopiero w listopadzie. Właśnie dlatego nie można wykluczyć, że para EURPLN dojdzie na wakacje w okolice poziomu 4,34-4,36. Słabszy złoty może być lepszy dla eksporterów, ale jednocześnie ograniczy spadki inflacji.
Zobacz także: Co z kursem euro po wyborach we Francji?
Kurs USDPLN
Twarde dno na USDPLN wyznaczone zostało w okolicach 3,90. Sezonowa słabość złotego oraz mocny wzrost rentowności w USA sugeruje, że para może zameldować się w okresie wakacyjnym w przedziale 4,00-4,12. Niemniej w momencie, kiedy ponownie dojdzie do zwiększenia presji na obniżki w USA, wtedy nie można wykluczyć powrotu pary poniżej 4,00. Oczywiście duża uwaga będzie przykładana lipcowemu posiedzeniu Fed. To właśnie wtedy może dojść do komunikacji możliwej obniżki we wrześniu (choć na ten moment nie jest to scenariusz bazowy). Jeśli jednak dojdzie do takiej komunikacji, mocniejszy złoty jest możliwy już początkiem sierpnia.
Czytaj również: Kursy walut 19:06.: złoty znowu w górę. Zobacz po ile jest dolar (USD), jen (JPY), euro (EUR), frank (CHF), funt (GBP), korona (NOK)
Kurs CHFPLN
Na parze obserwujemy mocne odbicie, choć oczywiście sporo może zmienić się 20 czerwca, jeśli SNB zdecyduje się na kolejne cięcie stóp procentowych. W takim wypadku para powinna ustabilizować się w zakresie 4,40-4,45. Jeśli jednak SNB nie zdecyduje się na cięcie, wtedy na wakacjach za franka możemy płacić nawet 4,52-4,58.
Sprawdź także: Dominacja dolara zagrożona. Oto 5 twardych dowodów
Kurs EURUSD
Dane NFP zmieniły mocno perspektywy dla amerykańskiego dolara, choć spread rentowności niemieckich i amerykańskich cały czas sugeruje zakres 1,10-1,11 dla pary. Niemniej możliwe jest zejście nawet w okolice 1,072-1,075 w przypadku bardzo jastrzębich wypowiedzi członków Fed. Warto jednak pamiętać, że EBC też pozostaje dosyć jastrzębi, dlatego na wakacje powinniśmy obserwować odbicie na parze.
Zobacz również: Notowania dolara (USD/PLN) w środę, 19 czerwca. Czego możemy oczekiwać dziś na rynku walutowym?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję