Na skróty:
- Styczniowe odczyty inflacji po raz kolejny okazały się wyższe od oczekiwań
- Dynamika cen konsumpcyjnych w skali roku spadła w porównaniu do grudnia, dynamika inflacji bazowej pozostała bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca
- Rozczarowujące dane na temat inflacji będą kolejnym - obok silnego rynku pracy - argumentem za opóźnianiem pierwszych obniżek stóp procentowych w USA
- Odczyt inflacji spotkał się z z gwałtownym umocnieniem dolara oraz wzrostem rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Biuro Statystyki Pracy opublikowało dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w Stanach Zjednoczonych za pierwszy miesiąc nowego roku. Po raz kolejny inflacja okazała się zauważalnie wyższa od oczekiwań analityków - w styczniu wskaźnik CPI wyniósł 3,1 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.
Inflacja bazowa, czyli bez uwzględnienia cen żywności i paliw, wyniosła 3,9 proc. w ujęciu rocznym (identycznie jak w grudniu ubiegłego roku) oraz 0,4 proc. w skali miesiąca.
🇺🇸 W styczniu inflacja w USA hamuje znacznie słabiej od prognoz. Dynamika CPI obniżyła się z tylko 3,4 do 3,1% r/r. Inflacja bazowa utrzymała roczną dynamiką 3,9% r/r. Mimo to Fed już w maju powinien zacząć ciąć stopy procentowe, co postawi USD pod presją. #dolar #FOMC pic.twitter.com/XnxBn2pzI9
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) February 13, 2024
Analitycy spodziewali się zauważalnego hamowania dynamiki cen konsumpcyjnych w styczniu - konsensus zakładał odczyt CPI na poziomie 2,9 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. W przypadku bazowego wskaźnika cen oczekiwano spadku dynamiki do 3,7 proc. w skali roku.
Dla przypomnienia: w grudniu ubiegłego roku wskaźnik inflacji konsumenckiej wyniósł 3,4 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. w porównaniu do listopada. Core CPI wyniósł natomiast 3,9 proc. w skali roku i 0,3 proc. mdm.
Oba grudniowe wskaźniki okazały się wyższe od oczekiwań, zaś inflacja konsumencka była wyższa niż w listopadzie (3,1 proc. w skali roku).
Zobacz także: Inflacja w strefie euro - rozczarowujące dane. Kurs euro (EUR) najniżej od początku roku!
Reakcja rynku na wyższe od oczekiwań odczyty inflacji jest dość dynamiczna - dolar zareagował znaczącym umocnieniem wobec euro i innych kluczowych walut. Kurs EUR/USD w pierwszych minutach po publikacji styczniowych danych spadł o 0,75 proc., do poziomu 1,07, czyli najniższego od połowy listopada ubiegłego roku.
Dolar znacząco umocnił się również w stosunku do polskiego złotego - kurs USD/PLN błyskawicznie wzrósł o ponad 1 proc., przebijając poziom 4,046.
Gwałtowny wzrost odnotowały także rentowności amerykańskich obligacji 10Y - tuż po publikacji danych o inflacji wzrosły z 4,15 do 4,275 proc., czyli najwyższego poziomu od połowy grudnia ubiegłego roku.
Czytaj również: Kurs dolara wystrzelił! Rynek pracy w USA oszalał, a analitycy znów nie trafili
Reakcja rynku jest związana z oczekiwanym przesunięciem w czasie rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w USA - Fed przy kolejnym wyższym od oczekiwań odczycie dynamiki cen i przy wciąż bardzo dobrej kondycji rynku pracy nie może pozwolić sobie na luzowanie polityki pieniężnej.
Scenariusz pierwszego cięcia stóp przez FOMC na marcowym posiedzeniu (20.03) jest więc już niemal całkowicie zanegowany.
Jan CPI was hotter than anticipated, w/core Inflation steady at +3.9% vs +3.7% forecast) while the headline dropped 30bp to +3.1% down from +3.4% in Dec, but above Street’s +2.9% forecast. Mkts shift full pricing of rate cut to June. pic.twitter.com/uJNCvISSpT
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) February 13, 2024
Po publikacji styczniowych odczytów CPI odsetek uczestników rynku zakładających taki wariant spadł do zaledwie 5,5 proc., z 16 proc. dzień wcześniej.
Niemal 95 proc. pozycji zakłada pozostawienie stóp bez zmian na najbliższym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję