- Decyzja banku centralnego Szwecji może mieć znaczny wpływ na walutę kraju (SEK
- Ostatnie posiedzenie przyniosło jasną deklarację Riksbank w tej sprawie.
- Jakie są prognozy dla kursu korony szwedzkiej (SEK)?
- Ile wyniosła szwedzka inflacja w marcu 2024?
Inflacja w Szwecji - są już nowe dane za marzec
Inflacja konsumencka w Szwecji wyniosła w marcu 4,1% rok do roku, wynika z nowego odczytu opublikowanego w piątek 12 kwietnia. Jest to odczyt niższy od prognozy, która wynosiła 4,4%.
Tymczasem, miesiąc wcześniej, w lutym 2024 roku, stopa inflacji CPI w Szwecji przybrała wartość 4,5% rdr, po 5,4% w grudniu.
Spadek stopy inflacji bez wątpienia wpłynie na proces decyzyjny szwedzkiego banku centralnego, Riksbanku. W rezultacie, możliwy jest znaczny ruch kursu waluty Szwecji, korony SEK, w odpowiedzi na oczekiwany duży krok ze strony banku.
Czytaj również: Nadchodzi duża zmiana kursu korony norweskiej (NOK) w kwietniu i maju
Kurs korony szwedzkiej (SEK/PLN) - co dalej?
“Powodem spadku SEK była publikacja w połowie marca wyższej niż oczekiwano dezinflacji w Szwecji (...)” - stwierdzili ekonomiści banku Natixis.
Szwedzki NIER (Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych) w swoim kwartalnym raporcie ekonomicznym prognozuje inflację CPIF w Szwecji na poziomie 1,9% w 2024 roku po 6% w 2023 roku.
Riksbank utrzymał swoją główną stopę procentową na poziomie 4% na posiedzeniu pod koniec marca. Był to ruch zgodny z oczekiwaniami.
Jednak szwedzki bank centralny zaskoczył wszystkich tym, że zapowiedział pierwszą obniżkę stopy procentowej w maju, jeśli perspektywy inflacji pozostaną korzystne.
“Riksbank nie tylko wyraźnie podkreślił, że stopa procentowa zostanie prawdopodobnie obniżona w maju lub czerwcu, z prawie równymi szansami na to, że tak się stanie, ale także obniżył spodziewaną stopę końcową” - skomentowali ekonomiści Credit Agricole.
Jeszcze przed decyzją Riksbank, rynek wyceniał wysokość stopy procentowej na poziomie 3,82% względem 4,00% obecnie, co wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo obniżki.
“Po spadku PKB o 0,2% w 2023 roku, oczekuje się, że wzrost w 2024 roku wyniesie od 0,3% (prognoza Riksbank) do 0,8% (prognoza NIER), a stopa bezrobocia wzrośnie do 8,3% (wobec 7,7% w 2023 roku)” - czytamy w komentarzu banku Natixis.
“Uważamy, że korona SEK jest niedowartościowana. Co więcej, poprawa sentymentu na rynkach powinna przynieść korzyści SEK, podobnie jak lepsze dane gospodarcze” - zaznaczyli analitycy walutowi z Natixis.
Czytaj także: Gospodarka Wielkiej Brytanii bliska odbicia. Najgorsze minęło?
Wykres: Kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN)
Źródło: tradingview.com
Na relatywnie słabą koronę szwedzką zwrócili uwagę także ekonomiści Credit Agricole.
“Słabość SEK jest łatwa do wyjaśnienia, ponieważ Riksbank stał się bardziej gołębi niż oczekiwano w zeszłym miesiącu” - czytamy.
Konstruktywne wobec korony szwedzkiej podchodzi również Bank of America.
“Odporność SEK w tym roku nieco nas zaskoczyła (...) Widzimy niewielki wzrost kursu korony szwedzkiej do końca roku. Spodziewamy się, że Riksbank będzie postępował nieco ostrożnie, dopóki nie uzyska większej jasności, zarówno na froncie krajowym, jak i zewnętrznym” - stwierdzili analitycy Bank of America.
“Poza okresem krótkoterminowym, pozostajemy umiarkowanie konstruktywni w stosunku do korony szwedzkiej do końca roku. Wynika to z trzech powodów. Po piewsze, spodziewamy się słabszego dolara na koniec roku (...). Po drugie, (...) spodziewamy się, że szwedzka gospodarka stopniowo zacznie się odradzać od II kwartału, a inflacja będzie nadal podążać we właściwym kierunku, a nawet przekroczy cel w 2025 roku. Po trzecie, pozycjonowanie wobec SEK pozostaje krótkie (...)” - dodali.
“Bardziej odporna gospodarka niż się spodziewamy stanowiłaby ryzyko w górę dla naszych prognoz. Jednak jastrzębi EBC i wciąż słaba szwedzka gospodarka stanowiłyby dylemat dla Riksbanku” - czytamy w analizie Bank of America.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję