Znamy już najnowsze dane na temat inflacji w Polsce. Dynamika cen w skali roku po raz ósmy z rzędu zanotowała spadek, który w październiku okazał się naprawdę spory i po raz kolejny mocniejszy od oczekiwań. W kolejnych miesiącach prezesowi NBP nie będzie już jednak tak łatwo chwalić się postępującą dezinflacją.
Na skróty:
- GUS opublikował szacunkowe dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce za październik
- Wskaźnik CPI w ujęciu rocznym zanotował ósmy z rzędu spadek dynamiki
- Inflacja wyniosła 6,5 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym i tym samym jest najniższa (w skali roku) od ponad dwóch lat
- Dla porównania: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 proc. w skali roku oraz spadła o -0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Kolejny mocny spadek dynamiki cen w Polsce
Główny Urząd Statystyczny opublikował w ostatni dzień miesiąca szacunkowy odczyt inflacji konsumenckiej za październik. Zgodnie z prognozami, dynamika cen w skali roku zanotowała kolejny spadek - wg szybkiego odczytu GUS inflacja wyniosła bowiem 6,5 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. w porównaniu do września.
Tym samym jest to najniższy odczyt dynamiki cen w Polsce od ponad 2 lat - ostatni raz niższa inflacja była notowana we wrześniu 2021 roku.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 7,9 proc. w skali roku i poszły w górę o 0,4 proc. w porównaniu do września. Nośniki energii podrożały o 8,3 proc. w ujęciu rocznym oraz o 0,2 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Paliwa do prywatnych środków transporty potaniały o 14,4 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku oraz zanotowały spadek cen o 4,2 proc. wobec poprzedniego miesiąca.
Zobacz także: Unia Europejska - mamy nowe dane! Które kraje są zagrożone recesją?
Analitycy spodziewali się październikowego odczytu inflacji na poziomie 6,8 proc. w skali roku.
Ósmy z rzędu wyraźnie spadkowy odczyt dynamiki cen wynika w dużej mierze z bardzo wysokiej bazy statystycznej z zeszłego roku. W październiku 2022 roku dynamika cen wyniosła bowiem aż 17,9 proc. w skali roku (wobec 17,2 proc. r/r we wrześniu 2022). Do hamowania cen przyczynił się też „cud na Orlenie”, czyli przedwyborcza obniżka hurtowych i detalicznych cen paliw, która jednak przeszła już do historii. Od połowy miesiąca bowiem ceny na Orlenie wzrosły o kilka procent. W kolejnych miesiącach efekt bazy statystycznej nie będzie już wspierał spadków dynamiki cen w ujęciu rocznym (nie licząc odczytu z lutego 2023, kiedy CPI wyniósł szczytowe 18,4 proc. r/r).
???????? Inflacja w październiku obniża się z 8,2 do 6,5% r/r i jest najniższa od 2 lat. Dynamika CPI zakończyła ostre hamowanie, w końcówce roku powinna pozostać blisko bieżącego pułapu. Kolejny miesiąc wygasania wzrostu cen sprawi, że 8 listopada RPP obniży stopy o 25 pb, do 5,5% pic.twitter.com/H7n6NU6Lz2
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) October 31, 2023
Dla przypomnienia, we wrześniu inflacja w Polsce wyniosła 8,2 proc. w skali roku oraz zanotowała spadek o -0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 8,2 proc. w skali roku i jednocześnie spadły o 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Nośniki energii podrożały o 9,9 proc. w skali roku i zanotowały spadek cen o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym. Paliwa do prywatnych środków transportu jako jedyne z głównych kategorii potaniały zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym - ceny zanotowały spadek o 7 proc. w skali roku oraz 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję