Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Parlament Europejski powoła komisję śledczą ws. Panama Papers

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Parlament Europejski w środę zdecydował o powstaniu komisji śledczej, która zajmie się zbadaniem afery Panama Papers. Sprawa dotyczy rzekomego unikania płacenia podatków oraz prania brudnych pieniędzy przez firmy z całego świata. Europosłowie mają dokładnie rok na przygotowanie sprawozdania.

 

Komisja zajmie się zbadaniem sprawy pod kątem nieprzestrzegania przepisów i prawa administracyjnego UE. Będzie nad czym pracować, bo Panama Papers to zbiór aż 11,5 mln dokumentów z lat od 1977 do początku 2016, pochodzących z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca. Dane te zawierają informację o ponad 214 tys. firm, funduszy i fundacji w 21 rajach podatkowych.

Decyzja PE jest dość zaskakująca. Poseł i ekonomista, Janusz Szewczak, przypomina o aferze „Lux Leaks”, w którą zamieszany jest obecny przewodniczący Jean-Claude Juncker:

„Przypomnijmy – tam były przecież bardzo poważne podejrzenia dotyczące samego pana Junckera jeszcze za czasów jego urzędowania jako premiera Luksemburga. (…) Otóż to oznacza, że skala tej afery panamskiej, czyli tych transferów do rajów podatkowych, unikania opodatkowania we własnych krajach musiała być na tyle porażająca, że jednak postanowiono to oficjalnie zbadać”

Reklama

Ujawnienie dokumentów spowodowało, iż w wielu krajach wszczęto dochodzenie. Także w Polsce afera jest badana prze Prokuraturę Krajową.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Tematy

Reklama
Reklama