Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostrożność FEDu wobec ryzyka rynkowego według Janet Yellen

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oprócz przemówienia Mario Draghiego dzisiaj o godzinie 16.00 swoje oświadczenie miała również prezes FED Janet Yellen. Przemówienie dotyczyło oczywiście ryzyka, które w związku z ostatnimi wydarzeniami zawitało na globalny rynek finansowy. Tym samym Yellen opisała jak te poszczególne czynniki wpływają na bieżącą politykę FEDu.

Globalne ryzyko i spowolnienie dynamiki wzrostu miejsc pracy wymaga od Rezerwy Federalnej bardzo uważnego podejścia do rozpoczętego kursu podnoszenia stopy procentowej. Aby nastąpiła kolejna obniżka potrzeba potwierdzenia tego, że gospodarka znajduje się na właściwych torach rozwoju.

W swoim wystąpieniu Janet Yellen wspomniała o sytuacji istniejącej wokół terminu pierwszej podwyżki stóp, która odbyła się w grudniu zeszłego roku. Była ona zapowiadana od wielu miesięcy, ale jej opóźnienie wywołało obniżenie poziomu popytu krajowego, pogorszenie wskaźników gospodarczych w Chinach oraz spadki ceny ropy naftowej. Tym samym jest to odniesienie do sytuacji bieżącej – od paru miesięcy znowu jest głośno w temacie kolejnej podwyżki, ale czynniki zewnętrzne uniemożliwiają podwyżkę z powodu ryzyka zewnętrznego.

Przed następnym zacieśnianiem polityki monetarnej FED musi być  pewnym, że wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych i rynek zatrudnienia znowu są na oczekiwanych poziomach, a ponadto sytuacja związana z Wielką Brytanią – bez względu na to czy dojdzie do jej wyjścia ze stuktur Unii Europejskiej nie będzie destabilizowała pozytywnych symptomów w USA.

„Tempo wzrostu zatrudnienia wyraźnie zwolniło w ostatnim czasie co sugeruje, że nasze bardzo uważne podejście do tematu następnej podwyżki… pozostaje prawidłowe.” – powiedziała Yellen.

Reklama

„Dalsze ostrożne postępowanie wobec tematu podwyżki stóp procentowych pozwoli nam dalej wspierać politykę zrównoważonego wzrostu gospodarczego, a w tym czasie będziemy mieli możliwość dalszego uważnego obserwowania czy wszystkie wskaźniki gospodarcze dalej będą się poprawiać w wystarczającym tempie, oraz czy inflacja będzie osiągać oczekiwane wartości.” – dodała.

Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące bieżącej polityki Rezerwy Federalnego – możemy spodziewać się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku i po trzy następne podwyżki w 2017 i 2018 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Łyko

Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.


Tematy

Reklama
Reklama