Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od wtorku przedstawicieli FED obowiązuje tzw. blackout. Jest to tydzień ciszy medialnej przed posiedzeniem FOMC - w tym okresie przedstawiciele FED nie mogą publicznie wypowiadać się na temat polityki pieniężnej. Najbliższym komentarzem jaki usłyszymy będą więc słowa Janet Yellen podczas konferencji prasowej 14 grudnia.

 

Zwykle okresy przed rozpoczęciem tygodniowej ciszy medialnej obfitują w wypowiedzi szefów poszczególnych oddziałów FED, a także członków Rady Gubernatorów. Tym razem jednak komentarzy na temat polityki pieniężnej z ich strony było stosunkowo mało. Wynikało to między innymi z tego, że faktycznie nie mieli oni wiele do roboty w kontekście budowania oczekiwań rynkowych. Rynki już w listopadzie przyjęły do wiadomości, że w grudniu FED podniesie stopy procentowe, a kolejne pozytywne dane z gospodarki tylko utwierdzały je w przekonaniu, że nadszedł czas na kolejny ruch w górę.

 

Teraz przedstawiciele przeciwników i zwolenników podwyżek stóp procentowych nie musieli walczyć na głosy, tak jak to miało miejsce przed wrześniowym posiedzeniem. Wtedy szanse na podwyżkę były stosunkowo wysokie, ale ostatecznie za podwyżką zagłosowało tylko 3 z 10 członków FOMC. Przed grudniowym posiedzeniem nie słyszeliśmy głosów przeciwnych podwyżce, co może oznaczać, że FOMC będzie jednogłośny, podobnie jak w przypadku podwyżki stóp procentowych w grudniu ubiegłego roku.

 

Dla dolara kluczowa jest dalsza ścieżka podwyżek

Reklama

Powoli bardziej staje się istotne to co FED zrobi w przyszłym roku. Grudniowa podwyżka stóp procentowych jest już zdyskontowana na rynkach finansowych, a inwestorzy czekają na wskazówki co do dalszych posunięć FED. W tym kontekście niezwykle istotne okażą się grudniowe 'fedokropki', czyli projekcje członków FED co do dalszej ścieżki zmian stóp procentowych. To właśnie na nich, oraz na konferencji Janet Yellen, zapewne oprze się reakcja dolara.

Jeśli nastawienie przedstawicieli FED nie będzie wystarczająco jastrzębie, to po decyzji o podwyżce możemy nie zaobserwować umocnienia dolara, a wręcz sytuację przypominającą ubiegły rok. Wtedy również rynki były pewne podwyżki i po decyzji FED

dolar
USD/PLN
3.70
-0.54 %
1 tydzień
-4.4 %
1 miesiąc
-8.38 %
1 rok
-7.18 %
5 lat
-9.07 %
umocnił się tylko nieznacznie, by przez kolejne 5 miesięcy osłabiać się w stosunku do szerokiego koszyka walut. Aby liczyć na dłuższe umocnienie w tym roku przedstawiciele FED musieliby zasygnalizować przyspieszenie cyklu podwyżek stóp procentowych względem ostatnich projekcji.


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane