Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odczyty PMI - PLN traci, EUR bez zmian

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś najważniejszymi odczytami podczas sesji europejskiej są publikowane przez Markit Economics indeksy PMI dla sektorów przemysłowych w Europie. Jak dotąd poznaliśmy dane dla Polski i strefy euro. Te pierwsze okazały się negatywne dla złotego, z kolei drugie nie wywołały reakcji na rynku walutowym.

 

W przypadku Polski indeks PMI zasygnalizował spowolnienie w sektorze przemysłowym, choć ekonomiści spodziewali się przyspieszenia. Wartość indeksu spadła z 54,1 do 52,7, co jest najniższą wartością od pół roku. Oczekiwano wzrostu wartości indeksu do 54,5. Rozczarowujące dane nieznacznie osłabiły złotego – kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosły o kilkadziesiąt pipsów.

 

PMI dla przemysłu w Polsce

pmipmi

Reklama

 

W przypadku odczytów ze strefy euro nie było zaskoczenia. Markit podtrzymał wyniki wstępnych oszacowań (z ubiegłego tygodnia na podstawie puli 85-90% ankiet): wartość wskaźnika wzrosła względem kwietnia z 56,7 do 57,0, sygnalizując przyspieszenie w sektorze przemysłowym. Jest to najlepszy odczyt od 6 lat.

Względem pierwotnych odczytów nieznacznie poprawiono dane dla Niemiec (wzrost z 58,2 do 59,5; poprzednio podano 59,4). Przeciwny charakter miała rewizja danych dla Francji, gdzie odnotowano spowolnienie w przemyśle (spadek z 55,1 do 53,8; poprzednio 54,0).

 

PMI dla przemysłu w strefie euro

pmipmi

 

Reklama

Odczyty PMI nie miały większego przełożenia na notowania euro. Nie spodziewaliśmy się silnej reakcji rynku ze względu na to, że rynki już zdyskontowały zmiany indeksów PMI w ubiegłym tygodniu. Dziś brak zmian sprawił, że nie było konieczności dostosowywać pozycji do nowych informacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama