Dziś dzień odczytów wskaźników PMI dla sektora przemysłowego. Do godziny 10:30 poznaliśmy odczyty dla strefy euro, a także Polski oraz Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza te ostatnie miały duży wpływ na rynek walutowy, gdyż po słabych danych funt zaczął się osłabiać.
Polska
Dane z Polski nie wywołały znacznej reakcji na rynku walutowym, choć po godzinie 9:00 złotówka nieco się osłabiała. Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł z 51,8 do 50,3 (prognoza zakładała spadek do 51,6).
PMI dla sektora przemysłowego w Polsce
Strefa euro
Odczyty dla strefy euro okazały się pozytywne. Wartość wskaźnika wzrosła nieznacznie z 51,9 do 52,0. Pozytywny odczyt dotyczył również największej gospodarki strefy - PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł z 53,7 do 53,8. Słabiej wypadły odczyty dla innych dużych gospodarek - Francji, Włoch i Hiszpanii.
PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro
Wielka Brytania
Kluczowe znaczenie dla rynku walutowego miały odczyty z Wielkiej Brytanii, gdyż kolejny słaby odczyt ponownie rozbudził nadzieję na silny pakiet stymulacyjny ze strony Banku Anglii. Przypomnijmy, że posiedzenie MPC (organ Banku Anglii odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej - odpowiednik polskiej RPP) odbędzie się w tym tygodniu. Decyzję poznamy w czwartek 4 sierpnia.
Już pierwotny odczyt za lipiec (dane z 22.07) wywołał silną reakcję na parach z funtem. Wtedy wartość wskaźnika PMI spadła z 52,1 do 49,1 (wskazania poniżej 50,0 sygnalizują kurczenie się sektora). Teraz wartość wskaźnika spadła do 48,2, choć oczekiwano, że utrzyma się na poziomie 49,1.
PMI dla sektora przemysłowego w Wielkiej Brytanii
W odpowiedzi na słabe dane kurs funta zniżkował. Reakcja spadkowa na parze GBPUSD wyniosła ponad 30 pipsów.
GBPUSD - M5
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję