Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy tydzień na rynku walutowym szansą dla złotego

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ubiegły tydzień nie był łaskawy dla złotego. Polska waluta osłabiała się w tym okresie w stosunku do najistotniejszych walut, co należy zapisać m.in. na konto wzrostu awersji do ryzyka, spowodowanej napięciami na linii USA – Korea Północna. Obecnie perspektywa techniczna jest korzystna dla PLN i przy niższej niepewności na rynkach możemy być świadkami spadków na takich rynkach jak: USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN i GBP/PLN.

 

Dlaczego złoty tracił?

Ktoś może zadać sobie pytanie: co potencjalny konflikt na drugiej stronie świata ma do kursu złotego i dlaczego akurat wpływa negatywnie na naszą walutę? Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że złoty na rynkach finansowych zaszufladkowany jest w kategorii „emerging markets”. Rynki wschodzące są łakomym kąskiem dla inwestorów (choćby ze względu na wyższą rentowność obligacji) i kapitał płynie w ich stronę w okresach stabilnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej na świecie (co skutkuje wzrostem kursu walut tych gospodarek). Są to jednak rynki o wyższym ryzyku (wyższa stopa jest nierozerwalnie związana z wyższym ryzykiem), więc przy wzroście niepewności i awersji do ryzyka, kapitał kierowany jest w stronę mniej ryzykownych rynków. W ujęciu geograficznym mówimy tu o gospodarkach wysoko rozwiniętych, a w podziale na instrumenty należy wymienić złoto i obligacje.

Złoty preferuje więc spokojne okresy i dlatego w obecnej sytuacji uspokojenie sytuacji wokół Korei Północnej mogłoby oznaczać dla niego powrót do trendu umocnienia.

Reklama

 

Z perspektywy technicznej, kursy takich par jak EUR/PLN, GBP/PLN i CHF/PLN znajdują się obecnie na poziomach, które mogą stanowić początek nowych impulsów umocnienia złotego.

 

GBP/PLN

Na rynku GBP/PLN sytuacja techniczna wydaje się dość klarowna. Okolice poziomu 4,74 stanowiły w ubiegłym tygodniu silny opór i przy skutecznym ataku na poziom 4,68 (zamknięcie świecy poniżej wsparcia) otrzymamy sygnał spadkowy, oparty na formacji trójkąta zniżkującego. W takim scenariuszu będziemy oczekiwać osiągnięcia poziomu 4,57 w ciągu najbliższych kilku tygodni.. Jest to poziom nie widziany od 6 lat.

 

Reklama

gbpplngbppln

 

EUR/PLN

W przypadku pary z euro mamy do czynienia z dwumiesięczną korektą po 7 miesiącach spadków. Tutaj średnioterminowa sytuacja techniczna wydaje się najmniej korzystna dla złotego, gdyż cały czas aktywny jest scenariusz wzrostowy oparty na formacji RGR (zasięg wzrostów do 4,737). W piątek notowania testowały ważną strefę oporu przy poziomie 4,29 i jak na razie nie były w stanie jej przebić. Niewykluczone więc, że w najbliższych dniach będziemy obserwować korektę do okolic 4,255.

 

eurplneurpln

Reklama

 

CHF/PLN

Podobnie jak w przypadku EUR/PLN, tutaj również obserwowaliśmy w piątek odbicie od ważnej strefy oporu – 3,80. Na wykresie dziennym powstał przy tym spadkowy pin bar, który jest dla nas zapowiedzią kontynuacji tendencji spadkowej. W najbliższych dniach oczekiwać będziemy testu lokalnych minimów w okolicy 3,68.

 

chfplnchfpln

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama