- W spot ETF na BTC inwestują między innymi Morgan Stanley czy Goldman Sachs
- Spotowe ETF-y na Bitcoina przewyższyły wyniki pierwszego ETF-u na złoto ponad 12-krotnie
- Jakie wydarzenia w najbliższym czasie należy monitorować zdaniem analityków?
ETF-y na Bitcoina biją rekordy
Bitcoinowe ETF-y posiadają aktualnie ponad 938 tys. bitcoinów o łącznej wartości ok. 63,3 mld USD. To 5,2% całkowitej podaży Bitcoina w obiegu, wynika z najnowszego raportu Binance Research.
Jeśli chodzi o napływ kapitału, spotowe ETF-y na Bitcoina (BTC) przewyższyły wyniki pierwszego ETF-u na złoto ponad 12-krotnie.
Tygodniowe wpływy do spotowych ETF-ów na Bitcoina wahały się od średnio 1 mld USD do nawet 2,4 mld USD.
Chociaż spowolniły od szczytu pod koniec marca - co sugeruje możliwą stabilizację lub nawet zmianę nastrojów inwestorów - wpływy netto do spotowych funduszy ETF BTC przekroczyły 312,5 tys. BTC (około 18,9 mld USD) – czytamy w raporcie.
Dla porównania, pierwszy ETF na złoto zgromadził w pierwszym roku działalności (2005 r.) 1,5 mld USD. Obecnie aktywa EFT-ów na złoto wynoszą zawrotną kwotę 130,9 mld USD.
Źródło: Binance Research
Zobacz również: Banki centralne mają najwięcej złota od lat 90. Polska na czele zakupów
Najwięksi inwestorzy – kim są?
Aż 80% popytu na ETF-y bitcoinowe pochodzi od inwestorów detalicznych. Jak wynika z raportu, zainteresowanie instytucjonalne od początku roku wzrosło o 7,9%.
Wśród ponad 1200 inwestorów instytucjonalnych znajdują się m.in. Goldman Sachs, Morgan Stanley, czy State of Wisconsin Investment Board.
Źródło: Binance Research
Zobacz również: Zyski z Bitcoina opodatkowane stawką 42%. Drastyczny krok we Włoszech
Najbliższa przyszłość globalnych rynków finansowych
Jak zauważają analitycy Binance Research, wskaźniki makroekonomiczne oraz polityka odgrywają coraz większą rolę na rynkach kryptowalut.
W najbliższym czasie, zdaniem analityków należy obserwować wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz decyzje Rezerwy Federalnej.
Były prezydent Donald Trump wyraził silne poparcie dla aktywów cyfrowych przemawiając na konferencji Bitcoin w sierpniu, gdzie przedstawił pomysły, takie jak stworzenie „rezerwy Bitcoin” z utraconych aktywów i wyjaśnienie przepisów dotyczących kryptowalut w ciągu 100 dni.
Kandydatka Demokratów, Kamala Harris, również przyjęła bardziej przychylne stanowisko, wyrażając poparcie dla innowacji w zakresie aktywów cyfrowych, choć szczegóły jej polityki pozostają niejasne, koncentrując się głównie na ogólnych innowacjach i ochronie inwestorów.
Przypomnijmy, że do wyborów w USA zostało 6 dni. Do ogłoszenia ich wyników, zmienność na rynku może się utrzymywać.
Oczekuje się, że wynik będzie miał wpływ na politykę fiskalną i regulacje dotyczące aktywów cyfrowych w Stanach Zjednoczonych, kształtując kierunek rozwoju produktów krypto ETF w największej gospodarce świata - twierdzą analitycy Binance Research.
Zobacz również: Cena bitcoina rośnie, bo rynek nie obawia się wygranej Kamali Harris?
Uwagę należy zwrócić również na ruchy Rezerwy Federalnej oraz decyzje wynikające z zaplanowanych posiedzień. Najbliższe są zaplanowane na 7 listopada i 18 grudnia 2024 roku.
Analitycy zwracają również uwagę na Bank Japonii, jeden z banków centralnych, którego decyzje mogą wpływać na globalne rynki finansowe.
Podwyżka stóp procentowych przez Bank Japonii pod koniec lipca spowodowała aprecjację jena, co doprowadziło do odreagowania transakcji carry trade i wywołało zakłócenia na rynku.
W rezultacie Bank Japonii stoi teraz przed delikatnym zadaniem zacieśnienia polityki bez powodowania dalszej niestabilności na rynkach.
Autorzy raportu przekazali również, że zarówno Rezerwa Federalna, jak i Bank Japonii wpłynęły na nastroje związane z ryzykiem. Luźniejsza polityka pieniężna Fed zwiększyła je, natomiast zmiana Banku Japonii w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej wprowadziła dodatkową złożoność.
W przeszłości niższe stopy procentowe obniżyły koszty alternatywne, pobudzając większy popyt na aktywa alternatywne.
W obecnym środowisku dynamika ta może podobnie napędzać zwiększony popyt na fundusze ETF typu spot BTC, ponieważ inwestorzy zwracają się ku aktywom, takim jak Bitcoin.
W związku z tym ruchy banków centralnych prawdopodobnie będą miały ciągły wpływ na napływy do kryptowalutowych funduszy ETF typu spot. Stąd zasadność i korzyści płynące z ich monitorowania.
Zobacz równieź: Jeśli wygra Trump, to kurs Bitcoina wystrzeli do 125 tys. USD, uważa znany bank
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję