W piątkowy późny wieczór udało się dojść do nowego porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i szefami państw Unii Europejskiej w sprawie pozostania tego kraju w strukturach Wspólnotowych. Na chwilę odwleczono w czasie ryzyko związane z Brexit-em,. Obecnie na pierwszy plan wraca kolejne zagrożenie, które może doprowadzić do rozbicia Unii Europejskiej, jakim jest kryzys migracyjny.
Problem z uchodźcami zmierzającymi do Europy w poszukiwaniu lepszego życia został na chwilę zahamowany z powodu występującej zimy, która utrudniała podróż. Po przeczekaniu najgorszego okresu i przy braku rozwiązania problemów w krajach, gdzie mieszają migranci, ponownie wiele osób ruszyło, aby poprawić swój dotychczasowy los.
Od początku stycznia do granicznych państw Unii Europejskie, to jest do Grecji i Włoch, przybyło ponad 110 000 nowych migrantów i uchodźców. Są to dane podane przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji. Europa zyskał trochę czasu, ale znowu może rozgorzeć gorąca dyskusja w sprawie podziału migrantów pomiędzy krajami członkowskimi.
Władze wybranej grupy państw (to jest Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Kosowa, Macedonii, Czarnogóry, Serbii, oraz Słowenii) podały do publicznej wiadomości, że szykują własną naradę w tej sprawie, która będzie miała miejsce w Wiedniu. Do grupy tej weszły państwa, które leżą na trasie przemarszu migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Swoje niezadowolenie w tej kwestii wyraziła Grecja, która nie została zaproszona na spotkanie.
Narada w Wiedniu ma się odbyć w przeddzień spotkania w Brukseli, na które pojadą ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej. Głównym tematem szczytu będzie oczywiście próba rozwiązania kryzysu migracyjnego.
Kolejne miesiące mogą być decydujące dla dalszego funkcjonowania Unii Europejskiej w obecnej formie. Jeżeli doszłoby do jej częściowego rozpadu można liczyć na bardzo silne oddziaływania, jakie pojawić sie mogą na rynkach finansowych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję