Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środa oraz najbliższe dwa dni mogą się okazać niezwyle istotne dla planów FED w sprawie podwyżek stóp procentowych. Oznacza to, że mogą to być dni, w których dolara będzie wykonywał dość znaczne ruchy. Nie ma co się dziwić, w końcu już w najbliższy piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą dość silnie ruszyć rynkiem. Ale odczyt NFP to nie wszystko z czym spotkamy się w tym tygodniu.

 

Istotne odczyty

Już dziś poznamy przedsmak odczytu NFP, czyli dane agencji ADP (środa 14:15) o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Dane te mają oczywiście istotną wartość prognostyczną tylko przy dużych odchyleniach od prognoz, choć pamietając majowe odczyty wiemy, że również w takich przypadkach nie zawdsze się sprawdzają. Mimo to warto je obserwować, gdyż mogą nam pokazać ogólną tendencję panującą na rynku pracy. Dzisiejsze odczyty ADP zakładają wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym o 175 tys. (po wzroście o 179 tys. miesiąc wcześniej. Prognozy dla odczytu NFP zakładają wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych o 180 tys. (w poprzednim miesiącu było to 255 tys.), zakłada się również spadek bezrobocia z 4,9% do 4,8%. Dwa ostatnie miesiące były niezwykle pozytywne w kwestii odczytów z rynku pracy, w czerwcu i lipcu zatrudnienie rosło o ponad 250 tys. miesięcznie. Ekonomiści nie liczą na utrzymanie się tak dobrej tendencji, ale wszelkie odczytu w pobliżu 200 tys. możemy uznać za niezwykle pozytywne.

W czwartek również nie zabraknie istotnych odczytów. O 14:30 poznamy dane o produktywności w gospodarce. Nieco później agencje Markit i ISM opublikują wskaźniki wyprzedzające dla sektora przemysłowego: PMI (15:45) oraz ISM (16:00).

Reklama

Kluczowe dane poznamy oczywiście w piątek o 14:30. Poza wskaźnikiem NFP warto obserwować również stopę bezrobocia oraz dynamikę wynagrodzeń. Ta druga ma istotny wpływ na inflację, co w kwestii podwyżek stóp procentowych w USA jest niezwykle istotne. Bez poprawy wskaźników inflacji FED w przypadku podwyżki stóp ryzykował będzie osłabieniem dynamiki cen i oddaleniem się perspektywy osiągnięcia celu inflacyjnego.

 

Przemówienia członków FED

Na najbliższe dni zaplanowanych jest kilka przemówień członków FED, w tym również tych, którzy należą do FOMC (czyli głosują w sprawie stóp procentowych.

Już dziś o 9:15 przemawia członek FOMC Eric Rosengren. Jest on uznawany za gołębia, więc każdy jastrzębi komentarz może wpłynąć na umocnienie dolara oraz zwiększenie prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych. O godzinie 14:00 przemawia  Neel Kashkari, który jeszcze w lipcu mówił o tym, że nie ma pilnej potrzeby, by podnosić stopy procentowe. Jego wypowiedź jest jednak mniej istotna, gdyż nie należy on do osób głosujących w tym roku.

W czwartek o 18:25 przemawiać ma Loretta Mester, jeden z jastrzębi w FOMC. Podczas posiedzenia w lipcu nie dołączyła ona jednak do Esther George i nie głosowała za podwyżką stóp procentowych, jednak niewykluczone, że zrobi to w tym miesiącu. Warto wysłuchać co będzie miała do powiedzenia podczas przemówienia.

Reklama

W piątek przemawiał będzie jeszcze Jeffrey Lacker, który w tym roku nie głosuje w sprawie stóp procentowych. Jego wypowiedzi będą miały mniej istotne znaczenie, zwłaszcza, że przemówienie zaplanowane jest na 19:00, czyli będzie miało miejsce po odczytach z rynku pracy.

 

Janet Yellen w ubiegły piątek rozbudziła nadzieje na podwyżki stóp procentowych. Po jej przemówieniu mieliśmy 33% szans na podwyzkę we wrześniu. Obecnie prawdopodobieństwo to spadło i wynosi 24%, ale pozytywne dane i jastrzębie słowa członków FED mogą je znacznie podwyższyć. Przełożenie tych wydarzeń na kurs dolara jest jednoznaczny. Podwyższone prawdopodobieństwo podwyżki oznacza umocnienie się dolara.


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama