Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niezwykle interesujący tydzień przed parą USDJPY

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jedną z najciekawszych, a zarazem najniebezpieczniejszych par w przyszłym tygodniu będzie z pewnością USDJPY. Związane jest to z posiedzeniami banków centralnych - FED i BoJ - które w środę podejmą decyzje dotyczące polityki pieniężnej. Rano poznamy dezycję Banku Japonii, ktory omże zdecydować się na poluzowanie polityki pieniężnej, natomiast wieczorem decyzję ogłosi FED, który obecnie stara się nakierować swoją politykę pieniężną w inną stronę niż bank centralny z Japonii.

 

W przypadku Banku Japonii istnieją duże szanse, że mocno akomodacyjna polityka pieniężna zostanie dodatkowo poluzowana. Mniejsze szanse ma podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, choć nie należy przekreślać takiego scenariusza. Wśród członków Rezerwy Federalnej dominują mocno jastrzębie nastroje, a dzisiejsze pozytywne odczyty dotyczące inflacji dały sygnał, że coś się w końcu zaczęło dziać z dynamiką cen, która w ostatnim czasie była jednym z głównych czynników.

 

Scenariusz 1 - oba banki centralne robią swoje: BoJ luzuje, a FED zacieśnia

Reklama

Ten scenariusz jest szczególnie atrakcyjny dla Japończyków, którzy liczą na wzrostu kursu USDJPY. Sam BoJ pokazywał w ostatnim czasie, że ciężko mu idzie osłabianie jena, ale przy pomocy FED japońska waluta mogłaby się znacząco osłabić względem dolara. W tym scenariuszu większego ruchu należałoby się spodziewać po ogłoszeniu decyzji FED, gdyż jest ona mniej oczekiwana.

 

Scenariusz 2 - oba banki pozostają bierne

To z kolei najgorszy scanariusz dla jena, który mógłby się przyczynić do spadku kursu USDJPY poniżej magicznej granicy 100,0. W tej sytuacji mocniejszego ruchu moglibyśmy sie spodziewać po decyzji Banku Japonii, gdyż brak luzowania byłby dużym rozczarowaniem, a sierpniowe wzrosty na parze USDJPY budowane były właśnie na oczekiwaniach kontynuacji stymulacyjnej polityki przez Bank Japonii.

 

Scenariusz 3 - Bank Japonii luzuje a FED pozostaje bierny

Reklama

Jest to kolejny scenariusz negatywny dla decydentów z Japonii. W tym wypadku efekty decyzji o luzowaniu w postaci osłabienia jena względem dolara byłyby stłumione przez decyzję FED, która może spowodować osłabienie dolara (pamiętajmy, że dużo zależeć może również od konferencji Janet Yellen, a także projekcji stóp procentowych, które zostaną opublikowane po zbliżającym się posiedzeniu).

 

Scenariusz 4 - Bank Japonii czeka, a FED zaskakuje

Doradca ekonomiczny premiera Abe, Koichi Hamada, na początku września apelował, by BoJ zaczekał z podejmowaniem decyzji o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej na to co zrobi FED. Hamada ostrzegał przed sytuacją, którą opisałem w scenariuszu 3, argumentując, że BoJ jeszcze będzie miał okazję w tym roku na zwiększenie stymulacji. Ostatecznie może się okazać, że całą robotę na rynku walutowym zrobi FED i poprzez podwyżkę stóp procentowych wywinduje kurs USDJPY w górę.

 

Najbliższy tydzień z pewnością będzie ciekawy. A pary z dolarem i z jenem powinny cechować się dużą zmiennością. W szczególności para USDJPY, która z jednej strony będzie stanowiła interesujący rynek do handlu, a z drugiej może okazać się niezwykle niebezpieczna ze względu na możliwe silne wahania

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama