Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niespodzianka inflacyjna z USA zaskoczyła rynki. Co dalej z dolarem (USD)?

|
selectedselectedselected
Dziennik ING: Pozytywna niespodzianka inflacyjna w USA. Fed nie zmienił stóp procentowych. KE wprowadza cła na chińskie pojazdy elektryczne.
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne

USA: Fed nie zmienił stóp procentowych, większość członków FOMC skłania się do tylko jednej obniżki w tym roku

 • Zgodnie z oczekiwaniami analityków, FOMC jednogłośnie nie zmienił wczoraj stóp procentowych, pozostaną w przedziale 5,25-5,50%. Jednocześnie Komitet nie zmienił podejścia w redukcji portfela obligacji skarbowych i agencyjnych. Zgodnie z wykresem kropkowym (dot-plot), większość członków FOMC skłania się do tylko jednej obniżki stóp procentowych o 25pb w tym roku i czterech w 2025.
 • W komunikacie wskazano, że dalsze kroki w polityce pieniężnej będą uzależnione od danych i pewności, że inflacja trwale zmierza do celu 2%. Komunikat podkreśla utrzymującą się niepewność w gospodarce, choć ocenia, że ryzyka dla celów zatrudnienia i inflacji zmniejszyły się w ciągu ostatniego roku. Komitet zwraca szczególną uwagę na ryzyko inflacyjne, podczas gdy aktywność gospodarcza jest solidna, a bezrobocie niskie.
 • Znalazło to odzwierciedlenie w aktualizacji prognoz makroekonomicznych. W porównaniu z projekcją z marca br. Ścieżka wzrostu gospodarczego została utrzymana na poziomie 2,1% w 2024, następnie 2,0% w latach 2025-26 i 1,8% w długim okresie. Również prognoza stopy bezrobocia praktycznie się nie zmieniła w tym okresie (4,0% w 2024 i 4,1% w długim okresie). W stosunku do projekcji z marca, podniesiono jednak prognozę średniorocznej inflacji PCE w 2024 do 2,6% z 2,4% ze względu na rewizję w górę średniorocznej inflacji bazowej PCE do 2,8% z 2,6%. Prognozę deflatora PCE i bazowego PCE na 2025 podniesiono o 0,1pp do 2,3% (obydwie miary), a dla 2026 utrzymano bez zmian (2% w 2026 i w długim okresie).
 • Wykres dot plot odzwierciedlający prognozowaną ścieżkę stóp procentowych według poszczególnych członków FOMC wskazuje na 1 obniżkę stóp Fed o 25pb do końca 2024 i łączne obniżki o 100pb w 2025 i w takiej samej skali w 2026. W marcowej projekcji mediana członków Komitetu skłaniała się do 3 obniżek po 25pb w tym roku oraz łącznych obniżek po 75pb w 2025 i 2026. W aktualnym dot-plot mediana stóp procentowych w długim terminie (tzw. neutralna stopa procentowa) wzrosła do 2,8% z 2,6% prognozowanych w marcu.
 • Przekaz Prezesa Fed J. Powella na konferencji prasowej był umiarkowanie jastrzębi. Wg Powella Fed nie ma jeszcze wystarczającej pewności do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych. Komentując wczorajsze dane inflacyjne za maj, wyraził nadzieję na więcej korzystnych odczytów inflacji w kolejnych miesiącach. Przyznał, że presja inflacyjna spadła, ale zwrócił uwagę na uporczywą inflację w usługach niezwiązanych z utrzymaniem mieszkania, co może mieć związek z dynamiką płac. Po dobrych danych inflacyjnych w 2poł23, postęp w dezinflacji został przerwany w 1kw24 co skłoniło FOMC do wstrzymania się z obniżkami stóp. Powell powiedział, że podwyżki stóp procentowych nie są rozważane, a obecne nastawienie jest właściwe. Dodał, że Fed jest przygotowany na reakcję, gdyby rynek pracy niespodziewanie się pogorszył a inflacja spadła mocniej od prognoz. Według niego rynek pracy w USA pozostaje silny, ale stopniowo się ochładza.

 

USA: Inflacja konsumencka CPI zaskakująco zwolniła. Dziś inflacja producencka PPI

 • Wczorajsze dane o inflacji CPI w USA za maj (0,0%m/m i 3,3%r/r, poniżej konsensusu odpowiednio 0,1% i 3,4% oraz po 0,3% i 3,4% w kwietniu) oraz o inflacji bazowej (0,2%m/m i 3,4%r/r, poniżej konsensusu odpowiednio 0,3% i 3,5% oraz po 0,3% i 3,6% w kwietniu) były pozytywną niespodzianką. Jej źródłem być wyjątkowy spadek (po wielu miesiącach solidnych wzrostów) cen usług niezwiązanych z utrzymaniem mieszkania, m.in. cen ubezpieczeń komunikacyjnych czy biletów lotniczych.
 • Dziś poznamy dane o inflacji producencka PPI w USA za maj (nasza prognoza 0,1%m/m i 2,5%r/r po 0,5% i 2,2% w kwietniu).

 

G7: Porozumienie krajów G7 w sprawie wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów

 • Agencja AFP poinformowała wczoraj o porozumieniu przywódców krajów Grupy G7 w sprawie wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów po rozpoczęciu agresji na Ukrainę. Pozwoli to na mobilizację US$50mld dla Ukrainy. Trzydniowy szczyt przywódców G7 rozpocznie się dziś we włoskiej Apulii.

 

NATO: Sekretarz Stoltenberg o koordynacji dostaw broni dla Ukrainy

 • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział przed szczytem ministrów obrony państw NATO w Brukseli, że Sojusz przejmie koordynację dostaw broni dla Ukrainy. Może to zostać odebrane jako próba zabezpieczenia dostaw broni do Ukrainy w kontekście wyborów prezydenckich w USA. Stoltenberg kolejny raz podkreślił jedność NATO we wspieraniu Ukrainy.

 

USA: Nowe sankcje w gospodarkę wojenną Rosji. Zapowiedź podpisania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą

 • Administracja J. Bidena ogłosiła wczoraj kolejny pakiet dodatkowych sankcji wymierzonych w gospodarkę wojenną Rosji. Pakiet ma odciąć Rosję od dostaw kluczowych materiałów i usług, m.in. IT. USA rozszerzyły sankcje na największe rosyjskie banki państwowe, nowe sankcje dotyczą też chińskich firm dostarczających Rosji towary podwójnego przeznaczenia takie jak części do dronów, systemów przeciwdronowych, maszyny przemysłowe. Ogłoszono także szereg sankcji personalnych, w tym na osoby i podmioty zaangażowane w liczne deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.
 • Administracja USA zapowiedziała, że dziś dojdzie do podpisania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą podczas spotkania J. Bidfena i W. Zełenskiego we Włoszech. Podobne umowy dwustronne z Ukrainą podpisało dotąd 15 państw, m.in. Wielka Brytania, Francja czy Niemcy, co wynikało z ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie.
Reklama

 

UE: KE nakłada cła na chińskie pojazdy elektryczne

 • Po przeprowadzeniu postępowania antydumpingowego, rozpoczętego jeszcze w 2023 roku, Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła na chińskie pojazdy elektryczne za nieuczciwe subsydiowanie chińskich firm tego sektora, które stwarza zagrożenie dla unijnych producentów. KE nałożyła indywidualne cła na chińskich producentów w przedziale 17,4-38,1%. Do UE trafia prawie 40% chińskiego eksportu pojazdów elektrycznych.
 • W tym kontekście, rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian powiedział, że Chiny podejmą niezbędne środki w celu ochrony swoich interesów. Dodatkowe unijne cła określił jako sprzeczne z zasadami gospodarki rynkowej i handlu międzynarodowego.

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) ma spore wyzwanie. Dolar (USD) silniejszy po danych inflacyjnych

 

Wiadomości krajowe

W maju saldo obrotów bieżących z deficytem, ale poprawa salda w ujęciu dwunastomiesięcznym

 • Dziś o 14:00 Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje dane o bilansie płatniczym za kwiecień. Prognozujemy, że saldo obrotów bieżących zamknęło się deficytem w wysokości €541mln, a w ujęciu dwunastomiesięcznym jego nadwyżka wzrosła do 1,5% PKB z 1,2% PKB po marcu (w kwietniu 2023 deficyt wyniósł €2248mln). Szacujemy, że deficyt w handlu towarami wyniósł w kwietniu €54mln, przy wzroście eksportu o 1,0%r/r i wzroście importu o 2,2%r/r (w marcu odpowiednio -9,6%r/r i -8,3%r/r).

 

NBP: Kredyty w CHF głównym ryzykiem dla sektora bankowego

 • NBP nie widzi żadnych znaczących ryzyk dla sektora bankowego poza kredytami w CHF – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej w banku centralnym P. Kasprzak. Odnotował, że zyski i sytuacja kapitałowa banków poprawiają się. W ostatnio zawieranych ugodach strata banków sięgała 80% kapitału, a banki uatrakcyjniły ofertę ugód, gdy sprawy sądowe zaczęły przechylać się na stronę klientów.

 

Przetarg zamiany obligacji na PLN5mld

 • Na wczorajszym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje za PLN5,0mld w zamian za papiery zapadające w 2poł24 i 1poł25. Tradycyjnie popyt koncentrował się na obligacjach 5-letnich.
Reklama

 

MF sprzedało w maju obligacje detaliczne za PLN5,9mld

 • Sprzedaż obligacji detalicznych w maju wyniosła PLN5,9mld – poinformowało Ministerstwo Finansów.

 

Komentarz rynkowy

Inflacja z USA zaskoczyła rynki

 • Zachowanie rynków we środę znów zdeterminowały wydarzenia w USA. Niższy od oczekiwań odczyt amerykańskiej inflacji częściowo odbudował oczekiwania na obniżki Fed w tym roku. Efekty widać było głownie na ostatnio silnie zmiennym rynku walutowym. Kurs €/US$ z dołków nieco ponad 1,07 wzrósł do 1,0850, choć po Fed cofnął się do 1,08. Na razie miało to ograniczony wpływ na złotego. Kurs €/PLN cofnął się jedynie z 4,34 do 4,33.
 • Na rynkach długu dominowały wczoraj spadki rentowności, choć w ograniczonej skali. Tu również katalizatorem były dane z USA. Amerykańska 10latka umocniła się o 7pb, 2latka tylko o 2pb. Krzywa niemiecka przesunęła się w dół o mniej więcej 4pb. SPW zyskały 4-7pb.

 

 

Dane z USA ograniczają presję na umocnienie dolara

 • Kluczowe wydarzenia tego tygodnia są już raczej za nami. Liczymy raczej na zaskoczenia po niższej stronie kolejnymi danymi z USA (m.in. inflacja PPI). Są one raczej drugorzędne ale powinny do końca tygodnia utrzymać kurs €/US$ przy 1,08. Ryzyko powrotu bliżej 1,07 w horyzoncie około tygodnia jest jednak istotne. Po ostatnich payrolls znacząco przesunęły się oczekiwania obniżki stóp Fed, które po danych o inflacji odbudowały się tylko częściowo.
 • Wczorajsze zachowanie złotego, tj. mała reakcja na osłabienie dolara, oznacza, że ryzyko dalszej przeceny krajowej waluty się utrzymuje. Inwestorzy zagraniczni pozostają niechętni do zakupów walut EM. Technicznie kurs €/PLN powinien wyhamować ew. ponowny wzrost w okolicach 4,35, gdzie jest istotny opór.
 • Na ogół po okresach dużej nerwowości na rynkach przychodzi równie silne odreagowanie. Tradycyjnie trudno wskazać jednak jego moment. Ostatnie osłabienie złotego odbyło się zupełnie w oderwaniu od krajowych fundamentów, więc powrót €/PLN poniżej 4,30 powinien nastąpić szybko. W 3kw24 nadal widzimy perspektywę zejścia €/PLN do około 4,20 w oparciu o sprzyjające fundamenty krajowe (np. niskie szanse na jakiekolwiek obniżki stóp NBP w tym roku).

 

Sytuacja na rynkach długu powinna się uspokoić

 • Kluczowe dane z tego tygodnia są już za nami, więc zmiany na rynkach długu w końcówce tygodnia powinny być ograniczone. Liczymy raczej na lekkie rozczarowania danymi z USA (np. PPI) co sugeruje niewielkie spadki rentowności.
 • Sytuacja SPW na koniec tygodnia powinna nadal zależeć głownie od rynków bazowych. W tym tygodniu mamy niewiele publikacji danych z kraju (np. dzisiejszy bilans płatniczy). Biorąc pod uwagę np. ciągle słabego złotego, ryzyko przeceny krajowego długiego końca pozostaje jednak istotne.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama