Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niepewność znika - May utworzy rząd mniejszościowy!

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koniec rynkowej niepewności powyborczej. Konserwatyści podpisali porozumienie z Północnoirlandzką Partią Demokratycznych Unionistów.  

 

Długo oczekiwana decyzja

Jeszcze w zeszłym tygodniu porozumienie Partii May z Północnoirlandzką DUP wisiało na włosku ze względu na prawne nieścisłości. Dziś jednak trwające od około godziny 10:00 spotkanie Theresy May z przedstawicielami DUP, dało zielone światło dla poparcia rządu mniejszościowego Premier. Przypomnę zatem, że Konserwatyści zdobyli 316 mandatów w Izbie Gmin. W celu utworzenia rządu większościowego zabrakło im 10 głosów. Szansą na uformowanie się rządu była koalicja z północnoirlandzką partią. Jak podaje Reuters, po ponad dwóch tygodniach osiągnięto porozumienie.

Potwierdzeniem komunikatu agencji prasowej jest także podany do informacji publicznej dokument porozumiewawczy między Konserwatystami a DUP. W deklaracji czytamy:

Reklama

„DUP zgadza się, by poprzeć rząd w kwestiach; w mowie tronowej, budżecie, ustawach finansowych, legislacji”.

Dalej czytamy, że wsparcie ma być obustronne, a obie partie mają działać we współpracy.

Nie pominięto także kwestii związanych z Brexitem. Sprawą istotną dla Irlandii Północnej jest rolnictwo, które rozwija się w dużej mierze dzięki obecności w UE. To właśnie sektor rolniczy ma stanowić jeden z ważniejszych elementów podczas negocjacji, o którego ekspansje mają zabiegać partie podczas rokowań z Komisją Europejską.

 

Tym samym, z brytyjskiej sceny politycznej znika jedna z dwóch głównych przyczyn niepewności rynkowej. Znając układ sił w Parlamencie brytyjskim, jaśniejsza stanie się kwestia charakteru Brexitu. Nie można mówić też o zbytnim entuzjazmie dla inwestorów, mimo wszystko jest to pierwszy krok ku zachowaniu stabilności w Wielkiej Brytanii.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama