Dziś zarówno instytut ZEW jak i instytut Ifo opublikowały wartości swoich indeksów dla gospodarki Niemiec.
Indeks ZEW został opublikowany o godzinie 11:00. Wcześniej, bo o godzinie 10:00 miała miejsce publikacja wskaźników instytutu Ifo, które przez wielu ekonomistów uważane są za najlepszy miernik sytuacji w niemieckiej gospodarce.
Dziś wskaźniki obu instytutów rozminęły się, gdyż najpierw instytut Ifo opublikował lepsze od oczekiwań wzrosty wskaźników, natomiast w przypadku indeksu ZEW pomimo wzrostowych prognoz odczyty były słabe.
Indeks bieżących warunków gospodarczych (ZEW) w Niemczech zanotował silny spadek, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Prognozy zakładały wzrost wartości wskaźnika z 52,3 do 53,0. Wartość wskaźnika spadła jednak do poziomu 50,7.
Wartość indeksu nastrojów ekonomicznych (ZEW) w Niemczech wzrosła po dwóch spadkowych miesiącach z rzędu. W tym miesiącu zakładano, że wartość indeksu wzrośnie z poziomu 1,0 do 5,0. Odczytana wartość była jednak słabsza od prognoz i wyniosła 4,3.
"Niepewność związana z rozwojem gospodarczym kluczowych rynków wschodzących, oraz rozwój sytuacji na rynku ropy naftowej i kształtowanie się kursu euro nadal skłania do ostrożności. Wydaje się, że kolejny ruch EBC, znacznie łagodzący politykę pieniężną, nie miał istotnego wpływu na nastroje gospodarcze" napisał w komentarzu szef działu badań instytutu ZEW - Sasha Steffen.
Wskaźnik nastrojów biznesowych instytutu Ifo, który obrazuje aktywność gospodarczą w Niemczech, wykazał poprawę w perspektywach rozwoju gospodarczego, w przeciwieństwie do indeksu ZEW. Wskaźniki Ifo tworzone są na podstawie kwestionariuszy zawierających odpowiedzi niemieckich przedsiębiorców na pytania dotyczące obecnej i przyszłej koniunktury gospodarczej.
Wskaźniki publikowane przez instytut Ifo to:
- wskaźnik oczekiwań biznesowych w Niemczech,
- wskaźnik bieżącej analizy sytuacji w Niemczech,
- wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech.
Indeks nastrojów biznesowych wzrósł w marcu po raz pierwszy po trzech miesiącach spadków. Wszystkie trzy wskaźniki instytutu Ifo wzrosły bardziej niż zakładały prognozy.
- Oczekiwania biznesowe w Niemczech: 100,0 (prognoza: 99,5; poprzedni odczyt: 98,9)
- Bieżąca analiza sytuacji w Niemczech: 113,8 (prognoza: 112,6; poprzedni odczyt: 112,9)
- Wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech: 106,7 (prognoza: 106,0; poprzedni odczyt: 105,7)
W oświadczeniu instytut wskazał, że firmy odnotowały wzrost popytu na dobra konsumpcyjne. Poprawa nastrojów biznesowych w Niemczech związana jest ze słabnącymi obawami o światowy handel i uspokojeniem widocznym na rynkach finansowych po trudnym początku roku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję