Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niedługo trafi do sejmu projekt ustawy "frankowej"

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tydzień handlowy zdaje się mieć ku końcowi natomiast mimo piątku na rynku pojawiają się kolejne ciekawe informacje na tematy gospodarcze. Jednym z tych, które warto poruszyć jest z pewnością informacja na temat kolejnych projektów, które będzie wdrażał nasz rząd w najbliższym czasie.

Wiele razy pisaliśmy o bieżących pomysłach naszego rządu i tego jak wpływają oraz mogą wpłynąć na ocenę naszej gospodarki zagranicą. Ważny w kontekście właśnie oceny przez globalne rynki był raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o którym pisałem w maju – można o nim przeczytać w tym miejscu: Raport MFW nt polskiej gospodarki.

Jako największe wyzwanie spośród projektów władzy MFW uznało kwestię przewalutowania kredytów zagranicznych. Natomiast dzisiejszego dnia szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta – Marek Magierowski przyznał, że do sejmu wkrótce trafi właśnie projekt ustawy „frankowej”.

"Wiele wskazuje na to, że już wkrótce projekt trafi do Sejmu" - powiedział.

Następnie dodał, że projekt kosztował ich wiele godzin konsultacji i dopracowywania w celu połączenia interesów „frankowiczów” wraz z utrzymaniem stabilności sektora bankowego.

Reklama

Powołany zespół ekspertów ds. tej ustawy przedstawił już efekty swoich prac w zeszłym miesiącu. Głównym założeniem było przyjąć takie rozwiązania, aby skutki gospodarcze tego projektu – tak pozytywne jak i negatywne rozłożyć w czasie. Na koniec warto wspomnieć, że projekt nie zakłada udziału Narodowego Banku Polskiego.

Pytanie jakie warto zadać w tym momencie na pewno dotyczy reakcji globalnych rynków na informację, że najbardziej ryzykowny projekt będzie jednak realizowany w realiach niepewności i ryzyka w gospodarce wywołanego dodatkowo przez decyzję o Brexicie. Ponadto koszty spełnienia obietnic wyborczych mogą być bardzo duże. MFW spodziewa się, że przy realizacji projektów, nasz deficyt budżetowy wyniesie ponad 3% PKB, co będzie stanowiło wystarczającą wartość do reakcji unijnych urzędników.

Źródło: PAP

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Łyko

Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.


Tematy

Reklama
Reklama