Już o 14:30 poznamy niezwykle istotne dane z rynku pracy w USA – raport NFP dotyczący zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Czy dane pozwolą odetchnąć amerykańskiej walucie, czy zepchnął ją w przepaść?
Dolar zaliczył najgorszy tydzień od 2009 roku osłabiając się w stosunku do innych walut. Główna przyczyną były słabe dane z gospodarki, ale to dziś poznamy najistotniejsze dane tego tygodnia.
Prognoza dla NFP to wzrost zatrudnienia o 190 tyś. Wzrost ten ma być słabszy o ponad 100 tyś. w porównaniu do grudnia, kiedy ta liczba wyniosła 292 tyś. Zakłada się przy tym utrzymanie stopy bezrobocia na dotychczasowym poziomie 5%.
Wykres 1. USA – stopa bezrobocia
W środku tygodnia poznaliśmy dane ADP na temat zmiany bezrobocia pozarolniczego. Odczyt był pozytywny (względem prognoz), ale dużo słabszy niż w poprzednim miesiącu, co doprowadziło do osłabienia dolara (odczyt: 205 tyś., prognoza: 195 tyś., poprzednia wartość: 267 tyś.).
Wykres 2. Zamiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ADP
Przy lepszych od prognoz odczytach ADP trudno prognozować podobną sytuację w przypadku NFP, gdyż zależność pomiędzy odchyleniami od prognoz jest słaba.
Z punktu widzenia statystyki zależności możemy doszukiwać się pomiędzy zmianami publikowanych wartości miesiąc do miesiąca. Od czerwca 2010 roku mieliśmy już 68 odczytów dla obu miar wzrostu zatrudnienia. W 60% przypadków niższa wartość ADP w stosunku do poprzedniego miesiąca zapowiadała niższy odczyt NFP w stosunku do miesiąca poprzedzającego. Jeśli weźmiemy pod uwagę duże odchylenia na poziomie wyższym niż 60 tyś. (taki jaki ADP odnotowało w środę) to na 14 przypadków kierunek odchylenia pozostawał taki sam jedenastokrotnie (to znaczy, że jeśli odczyt ADP był niższy [wyższy] o ponad 60 tyś w porównaniu do poprzedniego miesiąca, to odczyt NFP również był niższy [wyższy] w porównaniu do poprzedniego miesiąca).
To daje nam prawie 80% szans na to, że dzisiejszy odczyt będzie niższy niż w ubiegłym miesiącu. Sytuację tę odzwierciedlają oczywiście prognozy, które zakładają spadek o 102. tyś. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że różnice pomiędzy miesięcznymi zmianami odczytów ADP i NFP wynoszą średnio 63 tyś. możemy wyznaczyć prawdopodobny przedział spadku wartości odczytu NFP.
-62 tyś + 63 tyś = 1 tyś.
-62 tyś - 63 tyś = -125 tyś.
Oznacza to, że dzisiejszy odczyt NFP powinien zamknąć się w przedziale 167 tyś. – 293 tyś. Są to oczywiście bardzo uproszczone szacunki, ale powinny ukazać ogólny ogląd sytuacji. Odczyt ADP poza tym przedziałem powinien wnieść na rynki dużo zmienności. W ankiecie przeprowadzonej przez CNNMoney ekonomiści uznali, że każdy wynik powyżej 200 tyś. będzie uznany za dobry, co powinno się odzwierciedlić we wzroście kursu dolara. W trwającym okresie rynki są bardzo mocno rozchwiane, dlatego bardzo trudno przewidzieć jaki poziom wzrostu zatrudnienia zadowoli inwestorów, a jaki sprawi, że pogrożą dolara dalszą wyprzedażą.
Wykres 3. Zamiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym NFP
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję