Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NBP zaskoczył podniesieniem stóp procentowych. Kurs złotego (PLN) poszybował w górę - tak samo szybko wrócił jednak na ziemię! Czy jest jeszcze ratunek dla polskiej waluty?

|
selectedselectedselected
NBP zaskoczył podniesieniem stóp procentowych. Kurs złotego (PLN) poszybował w górę - tak samo szybko wrócił jednak na ziemię! Czy jest jeszcze ratunek dla polskiej waluty?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Posiedzenie NBP, które odbyło się w środę (6.10) przyniosło zaskakujący wynik, ponieważ przedstawiciele banku centralnego podnieśli stopy procentowe z 0,1% na 0,5%. Ze względu na fakt, że inflacja w Polsce znajduje się na najwyższym poziomie od 20 lat, jest to logiczna decyzja.

 

Z drugiej strony, dla tych, którzy regularnie śledzą wypowiedzi przedstawicieli NBP, było to duże zaskoczenie. Dla porównania pozostałe dwa regionalne banki centralne (CNB i MNB) stosują tzw. forward guidance i ich władze przygotowują uczestników rynku na swoje decyzje z wyprzedzeniem. Prawdopodobnie presja spowodowana wysoką inflacją i plany innych banków centralnych skłoniły przedstawicieli NBP do zmiany stanowiska o 180 stopni.

 

Reklama

 

Raport informacyjny, który NBP zawsze wydaje po swojej decyzji, został mocno skrócony i nie wywołał istotnych zmian. Bank w dalszym ciągu zastrzega sobie prawo do interwencji wobec złotego oraz do zastosowania innych instrumentów polityki pieniężnej, co może oznaczać program skupu papierów wartościowych (QE). O kolejnych krokach można tylko spekulować. Ze względu na szybki wzrost PKB i gwałtowną inflację najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stopniowa podwyżka stóp procentowych podczas kolejnych posiedzeń. Nie można jednak oczekiwać szybkiej normalizacji polityki pieniężnej, np. na wzór CNB.

Mimo gwałtownego wzrostu złotego po posiedzeniu w środę, polska waluta ponownie się osłabiła, a w piątek rano była na poziomie 4,60 PLN/EUR. Eurodolar w tym samym czasie był na poziomie 1,155 USD/EUR.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Tematy

polski złoty kurs euro do złotego usd to pln kurs złotego do dolara GBP PLN wiadomości GBP to PLN euro to pln złoty polski euro pln usd na pln euro na pln 1 usd to pln przelicznik euro na pln dolar pln dolar na pln kurs usd pln polski złoty kurs 1 eur to pln pln to eur pln to usd kurs rubla do złotego kurs złotego do rubla kurs złotego do hrywny kurs złotego wykres kurs złotego do euro kurs złotego prognoza kurs złotego do korony czeskiej yen to pln kurs liry tureckiej do złotego kurs złotego do liry tureckiej btc to pln kurs juana do złotego kurs juana chińskiego do złotego pln to inr polski złoty banknoty dolary na pln kurs hrywny do złotego kurs korony czeskiej do złotego kurs złotego do forinta kurs rubla białoruskiego do złotego kurs kuny do złotego jaki jest kurs korony czeskiej do złotego jaki jest kurs rubla do złotegoInformacje kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia euro do złotego kurs kurs złotego w stosunku do euro kurs złotego do euro wykres kurs euro do złotego nbp średni kurs złotego w stosunku do euro euro kurs do złotego kurs czeskiej korony do złotego kurs złotego na ukrainie kurs szekli do złotego kurs forinta węgierskiego do złotego kurs złotego do korony szwedzkiej złoty polski kurs nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty kurs złotego do funta kurs ukraińskiej hrywny do złotego kurs szekla do złotego kurs złotego do hrywni kurs leja do złotego kurs złotego do kuny kurs złotego online kurs złotego do leja kurs złotego do lewa bułgarskiego kurs duńskiej korony do złotego kurs hrywni do złotego kurs rubla rosyjskiego do złotego kurs złotego nbp kurs lari do złotego kurs złotego prognozy kurs złotego w chorwacji kurs lewa do złotego kurs korony islandzkiej do złotego kurs rubla do złotego nbp kurs złotego w niemczech kurs leja rumuńskiego do złotego kurs chorwackiej kuny do złotego kurs jena do złotego kurs liry do złotego kurs korony duńskiej do złotego kurs hrywny ukraińskiej do złotego kurs marki niemieckiej do złotego kurs lewa bułgarskiego do złotego kurs dolara względem złotego kurs złotego w czechachkurs hrywny do złotego kantor kurs korony szweckiej do złotego kurs dolara do złotego prognozy kurs lei do złotego kurs złotego we lwowie kurs dolara do złotego wykres średni kurs złotego kurs rupii indyjskiej do złotego kurs złotego do rubla białoruskiego kurs złotego do rubla rosyjskiego kurs korony norweskiej do złotego aktualny kurs hrywny do złotego kurs złotego euro kurs randa do złotego kurs waluty ukraińskiej do złotego aktualny kurs rubla do złotego sztywny kurs złotego do dolara średni kurs złotego nbp kurs złotego bankier kurs walutowy złotego kurs złotego wobec euro wzrósł po ogłoszeniu wyroku tsue kurs szekla do złotego nbp na kurs franka wobec złotego wpływ ma kurs lira tureckiego do złotego kurs złotego w ostatnich latach kurs złotego prognoza 2017 kurs funta do złotego prognozy kurs złotego przed wojną
Reklama
Reklama