Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Donald & Donald
    1. OPEC

      Dziś scena polityczna może zawrzeć. Tym samym, będzie mieć wpływ na rynki finansowe. Trudno jest skupić się dziś na jednym wydarzeniu. W politycznym kalendarzu: spotkanie OPEC, szczyt NATO w Brukseli oraz dyskusja Donalda Trumpa z przewodniczącymi unijnych instytucji.

       

      Donald & Donald

      Dziś w UE zbiorą się najważniejsi politycy z całego świata. Zanim rozpocznie się popołudniowy szczyt NATO, to przed południem odbędzie się spotkanie Donalda Trumpa z przewodniczącymi unijnych instytucji. Będzie to pierwsza okazja, aby przedyskutować obecną sytuację w relacjach UE – USA. Choć brzmi to zabawnie, nieco disneyowsko, to spotkanie można nazwać rozmową dwóch Donaldów. Trump spotka się z Donaldem Tuskiem, ale nie tylko. W rozmowach będzie uczestniczyć także Jean Claude Juncker. Obaj przewodniczący chcą przekonywać Prezydenta USA do współpracy, co może być próbą ocieplenia stosunków na linii Waszyngton – Bruksela. Te nieco ochłodziły się po przejęciu prezydentury przez Trumpa. Spotkanie zacznie się o 10 i ma potrwać około godziny.

      Dlatego w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na parę EUR/USD. Donald Trump lubi zaskakiwać, więc tak naprawdę nie wiemy czego oczekiwać po spotkaniu. Będzie to zderzenie dwóch różnych poglądów na globalną gospodarkę. Choć prezydent USA i przewodniczący RE są imiennikami, to ich wizja współpracy jest odmienna, konserwatyzm przeciwko liberalizmowi.

      Pamiętajmy również o popołudniowym szczycie NATO, podczas którego zostaną wyznaczone główne kierunki prowadzenia polityki w punktach zapalnych świata.

       

      OPEC

      To wydarzenie, na które inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę. Kartel spotka się dziś we Wiedniu, by podjąć decyzję w sprawie przedłużenia porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy. W spotkaniu wezmą udział również państwa – eksporterzy niezrzeszeni w OPEC. Do ostatniego porozumienia doszło w listopadzie ubiegłego roku. Kolejne cięcia w wydobyciu surowca mają być impulsem do przeciwdziałania spadku cen ropy. Przypomnijmy, że w zeszłym roku eksporterzy z OPEC zgodzili się na dzienne ograniczeniu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek. Zeszłoroczne porozumienie wygasa z końcem czerwca. Dziś dowiemy się, czy eksporterzy będą gotowi podjąć kolejne kroki ograniczające wydobycie surowca.

      Reklama

      Już teraz inwestorzy handlujący na ropie oczekują decyzji kartelu.


      Estera Włodarczyk

      Estera Włodarczyk

      Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


      Tematy

      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Popularne

      Polecane