Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Największa europejska gospodarka cierpi z powodu spowolnienia w Chinach

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś rano poznaliśmy szereg danych dotyczących niemieckiej gospodarki, czyli największej gospodarki Unii Europejskiej. O godzinie 8:00 czasu polskiego opublikowano dane dotyczące PKB za IV kwartał 2015 roku, a o 10:00 poznaliśmy wskaźniki gospodarcze instytutu Ifo.

 

Odczyty PKB wypadł zgodnie z oczekiwaniami. W ostatnim kwartale 2015 roku niemiecka gospodarka urosła o 2,1% w stosunku rok do roku i 0,3% w stosunku kwartał do kwartału.

 

Nieco więcej zaskoczenia mieliśmy w przypadku opublikowanych wskaźników instytutu Ifo. Wskaźnik nastrojów biznesowych instytutu Ifo obrazuje aktywność gospodarczą w Niemczech. Tworzony jest na podstawie kwestionariuszy zawierających odpowiedzi niemieckich przedsiębiorców na pytania dotyczące obecnej i przyszłej koniunktury gospodarczej.

Reklama

Wskaźniki publikowane przez instytut Ifo to:

- wskaźnik oczekiwań biznesowych w Niemczech,

- wskaźnik bieżącej analizy sytuacji w Niemczech,

- wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech.

 

Instytut w dzisiejszym raporcie zwraca uwagę na to, że nastroje biznesowe wśród niemieckich przedsiębiorców osłabiły się na początku bieżącego roku. Wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech w styczniu spadł z poziomu 108,6 do 107,3. W lutym obserwujemy dalszy spadek nastrojów biznesowych, co widoczne jest w spadku wartości indeksu do poziomu 105,7. Prognozy zakładały, że spadnie on tylko do poziomu 106,7 (średnia wskazań ekonomistów w ankiecie Bloomberg to 106,8).

Reklama

Wskaźnik oczekiwań biznesowych spadł do poziomu 98,8, a wartość styczniowego odczytu została zrewidowana do poziomu 102,3 (poprzedni odczyt wskazał wartość 102,5). Prognozy zakładały spadek do poziomu 101,6.

Polepszeniu uległa natomiast bieżąca sytuacja gospodarcza. Wskaźnik bieżącej analizy sytuacji w Niemczech wzrósł do poziomu 112,9. Odczyt jest dodatkowo pozytywny z tego względu, że prognozy zakładały spadek z poziomu 112,5 do 112,0.

 

Niemiecka gospodarka cierpi w dużej mierze z powodu spowolnienia dynamiki gospodarczej w Chinach, które negatywnie odbija się na niemieckim eksporcie. W ostatnim kwartale 2015 roku wartość eksportu spadła o 0,6%. W Niemczech pojawiają się obawy o to jak sytuacja w handlu zagranicznym odbije się na krajowej gospodarce, która jak na razie wspierana była przez rekordowo niskie bezrobocie i rosnące wynagrodzenia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama