Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najmniejsze uprawy kawy od 19 lat

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja kawy w Indiach, w trzecim co do wielkości kraju produkującym ten surowiec rolny, osiągnęła najniższy poziom od 19 lat, z powodu długotrwałego braku opadów.

 

Aktualnie, produkcja może spaść o co najmniej o 30 procent w sezonie zbiorów, który rozpoczyna się od października, w porównaniu do rekordu wynoszącego 350.000 ton, który został osiągnięty rok wcześniej, według Nishant Gurjer, członka i byłego przewodniczącego stowarzyszenia Karnataka Planters Association. Oznaczałoby to, że uda się zebrać jedynie 245.000 ton. Byłby to najniższy zebrany plon od sezonu 1997-98, patrząc z perspektywy państwowych danych dotyczących zbiorów kawy.

 

Mniejsze zbiory obniżą wielkość indyjskiego eksportu, wspierając jednocześnie ceny kawy Arabica, która weszła w okres hossy w zeszłym miesiącu pośród szerzących się obaw, że globalna podaż nadal będzie się intensywnie kurczyć z powodu negatywnego oddziaływania El Nino, który wywołał straty w uprawach w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Produkcja z Indii, która eksportowana jest w ponad 70 procentach, mogą spaść w okresie 2016-17 o dużo więcej, niż było to jeszcze rok wcześniej, powiedział Gurjer .

Reklama

 

„Obecny okres zakwitania kawy nie było bardzo dobry, ponieważ deszcze nie były wystarczające" - powiedział Gurjer. "To nie powinien być pocieszający scenariusz. Może to bowiem w rezultacie doprowadzić do tego, że produkcja spadnie o więcej 30 procent. Wszystko zależeć będzie o dalszych warunków pogodowych”.

 

Hossa na rynku

 

Ceny ziaren Arabiki, faworyzowanej przez firmę Starbucks Corp., rozpoczęły okres hossy na giełdzie ICE Futures z USA w Nowym Jorku, w zeszłym miesiącu z powodu niekorzystnych warunków pogodowych związanych z El Nino, który zagroził skurczeniem się produkcji w Brazylii i w Kolumbii - największych producentów kawy. Z tego powodu wartość kontraktów z dostawą w lipcu wzrosła o ponad 0,6 procenta do poziomu 1,222 dolarów za funt.

Reklama

 

"Tam gdzie kawa Robusta nie była nawadniana plon będzie mniejszy" - powiedział Anil Kumar Bhandari, prezydent India Coffee Trust i były członek państwowej instytucji Coffee Board. "

 

Karnataka, największy stan produkujący kawę, otrzymał średnio o 52 procent opadów mniej niż zwykle, w okresie pomiędzy 1 marca a 20 kwietnia, zgodnie z danymi podanymi przez Departament Meteorologiczny w Indiach. Opadów było o 51 procent mniej niż zwykle w Kerala, podczas gdy deficyt w stanie Tamil Nadu wynosił 81 procent, według danych departamentu.

 

Eksport kawy z Indii wzrósł o 13 procent do poziomu 319,734 ton w okresie ostatnich 12 miesięcy, który zakończył się 31 marca, (w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, powiedział zarząd 1 kwietnia).

Reklama

 

Źródło: Bloomberg

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


easyMarkets

easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.


Tematy

Reklama
Reklama