Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ministrowie, którzy poruszyli rynek ropy

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Decyzja krajów OPEC i członków niezrzeszonych była do przewidzenia. Mimo wszystko, kolejne cięcia przyniosły spadki w cenach ropy na nowojorskiej giełdzie paliw. Nie tego oczekiwały rynki.

 

OPEC jednomyślny

Wczoraj przed południem poznaliśmy decyzję kartelu. Członkowie OPEC zgodzili się na zmniejszenie produkcji ropy. Po godzinie 13, do obradujących państw kartelu dołączyli eksporterzy niezrzeszeni w OPEC.  Minister energii Arabii Saudyjskiej przed południem stwierdził, że wystarczającym jest jeśli tylko producenci kartelu zgodzą się na przedłużenie porozumienia o cięciach w produkcji.

Po południu sytuacja była jasna. Państwa producenci zarówno należące do kartelu i spoza, podjęły wspólną decyzję o przedłużeniu porozumienia o kolejne 9 miesięcy. Do marca 2018 roku produkcja ropy ma zostać ograniczona o 1,8 mln baryłek dziennie. Cięcia więc są identyczne, jak w porozumieniu z grudnia 2016 roku.

Ograniczenia produkcji mają na celu zmniejszenie wydobycia surowca i wywindowanie cen ropy. Jak optymistycznie twierdzi minister energii Arabii Saudysjkiej:

Reklama

„Umowa o cięciach dostaw działa, a redukcja globalnych zapasów ropy przyspieszy w III kwartale. Na początku przyszłego roku zapasy te spadną do poziomu 5-letniej średniej".

Ropa w dół

Rynki spodziewały się być może innego scenariusza. Choć prawdopodobne wydawało się, że cięcia zostaną ponownie wprowadzone, to inwestorzy nie zostali nimi usatysfakcjonowani. Wczoraj cena ropy na nowojorskiej giełdzie paliw spadała aż o 4,8%. Dziś rano ceny znów nieznacznie zniżkowały. Obecnie za baryłkę ropy WTI w kontraktach terminowych zapłacimy 48,96 USD  (godz. 11:15).

 

Ekporterzy – wymiar polityczny

Kto liczy się w OPEC? Da się zauważyć, że najwięcej wypowiedzi nie należy do Sekretarza Generalnego OPEC - Mohammad Barkindo, lecz do ministra energii Arabii Saudyjskiej - Khalida A. Al-Falih. To właśnie on prowadził konferencję prasową po posiedzeniu OPEC. Do, którego obejrzenia zachęcam: 172nd OPEC Meeting & 2nd OPEC and non-OPEC Ministerial Meeting.

Jeśli chodzi o stronę producentów niezrzeszonych w OPEC, to już po raz kolejny przewodniczył im rosyjski minister energii – Aleksander Novak. Ciekawym faktem jest również ostania konferencja z okazji Forum Jednego Pasa i Szlaku, podczas której obaj ministrowie stwierdzili, że powinno się przedłużyć porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia ropy. To z ich zdaniem szczególnie liczą się eksporterzy.

Podczas spotkania podjęto jeszcze jedną istotną decyzję. Porozumienie nie będzie dotyczyć Libii i Nigerii, ze względu na niestabilną sytuację wewnątrz państw.

Reklama

 

Kolejne spotkanie OPEC zaplanowane jest na 30.11.2017 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama