W dzisiejszym artykule opiszę jedno z najprostszych narzędzi Fibonacciego - Fibonacci Poziomy. Narzędzie to wykorzystuje się głównie do pomiaru korekty następującej po impulsie. Poziomy z siatki Fibonacciego informują nas w jakim % korekta znosi dany impuls. Mierzenia wewnętrzne służą do określenia końca potencjalnej korekty.
Mierzenia, które używam:
-38.2%
- 50.0%
- 61.8%
- 78.6%
- 88.6%
W jaki sposób wykorzystać mierzenia wewnętrzne?
Pierwszy schemat pokazuje w jaki sposób poprawnie nałożyć siatkę Fibonacciego na odcinek spadkowy. W przypadku trendu spadkowego mierzymy impuls od szczytu do dołka, w ten sposób poziom 0.0% znajdzie się przy wierzchołku A, a poziom 100% przy wierzchołku X. Wyznaczone poziomy zostaną wykorzystane do zajęcia pozycji zgodnie z kierunkiem fali XA.
Na drugim schemacie widzimy w jaki sposób poprawnie nałożyć siatkę Fibonacciego na odcinek wzrostowy. W przypadku trendu wzrostowego mierzymy impuls od dołka do sczytu. Wyznaczone poziomy zostaną wykorzystane do zajęcia pozycji zgodnie z kierunkiem fali XA.
Jak to wygląda na wykresie?
Pierwszy przykład dotyczy ropy na interwale H1. Zieloną linią został zaznacozny impuls w trendzie wzrostowym. Korekta dotarła do mierznia 50% a więc połowy ostaniej fali wzrostowej. W tym miejscu rynek zawrócił i zaczął kontynuować ruch zgodnie z trendem.
Dlaczego akurat poziom 50%? Spójrz na lewą część wykresu, współczynnik 50% potwierdzał strefę ZZB. Nie wiesz czym jest ZZB? - koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Drugi przykład pokazuje sytuację w tendencji spadkowej. Tak samo został zmierzony impuls. Siatka została rozłożona od punku X do punktu A. Mierzenia pokazują w jakim % korekta znosi wcześniejszy impuls. W tym przykładzie korekta sięgnęła jedynie do mierzenia 38.2%.
Poziom Fibonacciego również był potwierdzeniem strefy ZZB.
Ważne
Każdy instrument ma swoją specyfikę, oznacza to, że na walutach silniejsze będą inne poziomy niż np. na surowcach czy indeksach. Aby określić, który ze współczynników jest silniejszy należy dokładnie przebadać dane historyczne. Kolejna ważną rzeczą, która należy zaznaczyć jest to, że na podstawie jednego współczynnika Fibonaciego nie można podejmować decyzji inwestycyjnych! Aby poziom był ważny musimy mieć do czynienia z clustrem czyli zgrupowaniem sie kilku niezależnych mierzeń. Mierzenia wewnętrzne można także używać do potwierdzenia stref wsparcia/oporu wyznaczonych za pomocą klasycznej analizy technicznej (tak jak to zostało pokazane w powyższych przykładach).
Oprócz wyznaczania prostych mierzeń to narzędzie jest wykorzystywane także do wyznaczania układów harmonicznych. O układach harmonicznych możesz poczytać tutaj:
- Gartley
- Motyl
- Krab
Spodobał Ci sie mój artykuł i chcesz się dowiedzieć więcej na temat bardziej zaawansowanych technik wykorzystujących geometrię oraz narzędzia Fibonacciego? Zobacz moje ostatnie wykłady z cyklu: Handluj z Harmonią.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję