Nie tylko na giełdach widoczne są niepokoje o gospodarkę Chin. Obawy widoczne są również na tynkach surowcowych. Od początku roku silnie spadają ceny miedzi.
Na giełdzie w Londynie ceny spadają o 1,5%, natomiast na giełdzie w Szanghaju tona miedzi staniała o 1,3%.
Kontrakty na miedź spadają silnie od pierwszej sesji tego roku. Rynek przebił dziś silne wsparcie na okrągłym poziomie 200 i nadal spada. Miedź nie była tak tania od września 2009 roku.
Wykres 1. Miedź - D1
Spadki cen surowców znakomicie widoczne są, gdy analizujemy raporty o inflacji z Chin. W sobotę poznaliśmy wskaźniki inflacji dla konsumentów i producentów. O ile CPI za grudzień wykazał wzrost cen (rok do roku) o 1,6%, to wskaźnik PPI wskazuje na dalsze spadki cen producentów. PPI, wobec prognoz na poziomie -5,8% miał wartość -5,9%.
W przypadku inflacji cen producentów mamy do czynienia z historycznie rekordowo długą serią. Ceny producentów spadają już nieprzerwanie od 46 miesięcy.
Wykres 2. Wskaźnik PPI dla Chin
Źródło: investing.com
"Spadki cen metali to reakcja na obawy o to, że Chiny słabną, i na sytuację na rynkach akcji" - stwierdził Jonathan Barratt, analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities w Sydney. "Te czynniki spowodowały, że powstała niejasna sytuacja".
Według Barratta pocieszające dla inwestorów ma być to, że im niżej zejdą ceny metali, tym większego odbicia będzie się można później spodziewać.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję