Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MFW- koniec pomocy dla Ukrainy?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na początku roku 2015 Ukraina zwróciła się do gremium organizacji międzynarodowych o pomoc w odbudowie gospodarki. W ramach wynegocjowanej puli dofinansowania w wysokości 40 miliardów dolarów Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał udostępnić Ukraińcom kapitał o wartości 17,5 miliarda dolarów.

 

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Grecji, program pomocowy wymagał od Ukrainy wprowadzenia odpowiednich reform. Te miały głównie dotyczyć rządu i walki z korupcją.

MFW na początku 2016 roku stwierdza, że dofinansowanie w wysokości 17,5 miliarda dolarów okazać się fiaskiem.

„Bez wznowienia wysiłków w celu ożywienia procesu reform i walki z korupcją trudno jest uznać, że program pomocowy MFW może być kontynuowany z sukcesami” – stwierdziła w oświadczenie Christine Lagarde, szefowa MFW.

Reklama

 

To nie pierwszy raz kiedy program pomocowy MFW dla Ukrainy okazał się nieskuteczny z powodu opieszałych działań rządu. W 2011 roku Fundusz zawiesił dofinansowanie argumentując swoją decyzję brakiem reform.

Dwie dekady błędnego zarządzania gospodarką, niestabilności politycznych i (bardziej aktualnie) konfliktu z Rosją postawiły ukraińską ekonomię na skraj przepaści.

 

Pomimo zapewnień prezydenta Poroszenki, że rząd usilnie walczy z korupcją w ubiegłym tygodniu minister gospodarki Aivaras Abromavicius zrezygnował ze swojego urzędu w ramach protestu przeciwko korupcji. Minister powiedział, że jego próby wdrażania reform są nieustannie blokowane.

„Konkretne działania mające na celu sparaliżować wysiłki czynione na rzecz wdrażania reform” – powiedział w oświadczeniu. „Nie chcę być częścią tego systemu. Ani ja, ani mój zespół nie chcemy służyć jako przykrywka dla starych i nowych schematów, utworzonych w prywatnym interesie poszczególnych graczy politycznych i biznesowych.”

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama