Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Sondaże nieprzychylne dla GBP
    1. EUR przed decyzją KE
      1. Geopolityczne wstrząsy

        Wciąż wzrasta ryzyko polityczne w związku z brytyjskimi wyborami parlamentarnymi. Wyniki sondaży są negatywne dla GBP. Dziś poznamy plan reformy Eurolandu, który może wpłynąć na przyszłe notowania EUR. Nie maleje również ryzyko geopolityczne, wczoraj byliśmy świadkami zamachu w Kabulu.

         

        Sondaże nieprzychylne dla GBP

        Już wczoraj pisałam o wynikach sondaży, które osłabiły brytyjską walutę. Dziś znów po publikacji kolejnych analiz przedwyborczych YouGov dla the Times, okazało się, że partia Theresy May może stracić 16 mandatów w parlamencie. Ta wiadomość odbiła się na notowaniach funta.

        „Słabnący funt jest kolejnym przykładem tego, że rynki nie są przygotowane na przyspieszone wybory” – twierdzi starszy analityk Westpac Banking Corp.

        Funtowi, jak i całemu rynkowi walutowemu sprzyja polityczna stabilność. Dopóki Konserwatyści mieli znaczącą przewagę nad Laburzystami, GBP umamacniał się. Jednak w momencie, gdy doszło do zamachów w Manchesterze, w Zjednoczonym Królestwie pojawiły się pytania o bezpieczeństwo i zapobieganie terroryzmowi. To także ma wpływ na malejące poparcie dla Theresy May i słabnącego funta.

        EUR przed decyzją KE

        Euroentuzjazm, który zapanował po francuskich wyborach zostanie postawiony pod znakiem zapytania. Dziś KE poda plan reformy strefy euro. W planie zawarty będzie także projekt oddzielnego budżetu dla państw unii walutowej. Z nieoficjalnych danych wynika, że celem wspólnego budżetu ma być zatarcie różnic między poszczególnymi gospodarkami nalężącymi do strefy euro - tzw. fiskalna funkcja stabilizacyjna. Przeciwne takiej reformie są państwa nienależące do strefy euro, według których oddzielny budżet może podzielić UE na dwie części.

        Geopolityczne wstrząsy

        Obecnie codziennie dochodzą do nas doniesienie o kolejnych zamachach, bądź próbach rakietowych. Wczoraj w Kabulu doszło do zamachu, w którym jak podaje Reuters, zginęło około 80 ludzi, a 350 zostało ranncyh. Nieprzypadkowe wydaje się miejsce eksplozji. Zniszczeniu uległy dwie ambasady: niemiecka i francuska. Kolejny już w ciągu dwóch tygodni zamach nie podniósł zmienności na rynkach.

        Reklama

        Estera Włodarczyk

        Estera Włodarczyk

        Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama