- Co będzie wpływać na rynek walutowy w najbliższych miesiącach?
- Jakie mogą być skutki wygranej Donalda Trumpa w wyborach?
- Jak prognozy geopolityczne wpłyną na kurs PLN?
- O prognozy dla rynku walutowego zapytaliśmy analityka z Tavex – Tomasza Gessnera.
Mateusz Myśliwiec (FXMAG): Jakie czynniki będą wpływać na kursy walut w drugim kwartale?
Tomasz Gessner (analityk z Tavex): Sytuację na rynku walutowym determinować w kolejnych miesiącach powinny aspekty związane zarówno z kolejnymi decyzjami ws. stóp procentowych w poszczególnych bankach, jak również kształtowania się globalnej, ale i regionalnej awersji do ryzyka.
Pod względem relacji realnych stóp procentowych w strefie euro oraz w USA, ostatnie kwartały to przewaga rynku amerykańskiego, który zdecydowanie lepiej „płacił”. Ta różnica oprocentowania szła zatem w parze z relatywnie mocniejszym dolarem. Otwartą pozostaje kwestia, jak długo realne stopy w USA pozostaną wyższe niż w strefie euro.
O ile ECB jest już po czerwcowej obniżce ceny pieniądza o 25pb, o tyle w przypadku Fedu perspektywa pierwszej obniżki notorycznie oddala się w czasie. Jeszcze na początku tego roku rynek wyceniał aż 7 obniżek stóp w USA. Obecnie w najlepszym wypadku czekają nas dwie. To z kolei może generować dalszą presję w kierunku podtrzymania siły dolara amerykańskiego.
Sprawdź także: Czy teraz jest dobry moment na zakup euro, dolara i funta?
Rynki żyją Debatą Trump-Biden
Czy w świetle coraz bardziej prawdopodobnej wygranej Trumpa możemy spodziewać się jego działań zmierzających do wygaszania konfliktów geopolitycznych?
TG: Dla śledzących bliżej kondycję Bidena, jego psycho-fizyczna forma zaskoczeniem nie była. Jednak Amerykanie opierający swoją wiedzę o świecie na mediach głównego nurtu mogli być bardzo zaskoczeni formą obecnie urzędującego prezydenta. Widać to również po ocenie debaty, po której rozgorzała dyskusja, czy obecny prezydent USA powinien nie tylko kandydować w listopadowych wyborach, ale czy w ogóle powinien pełnić zajmowane stanowisko przez najbliższe miesiące.
To prowadzi nas do bardzo prawdopodobnej wygranej Trumpa, a jeśli ta stanie się faktem, poza próbami wygaszania tlących się obecnie konfliktów (zdjęcie ryzyka geopolitycznego = słabszy dolar) warto pamiętać także o jego skłonnościach do wojny celnej z Chinami. Przyspieszenie procesu deglobalizacji jest z natury inflacjogenne, co z kolei wywierałoby presję na Fed do dalszego ociągania się z luźniejszą polityką monetarną. Nie wspominając już o tym, że po przejęciu władzy przez Republikanów Fed nie musi być specjalnie skory do nadmiernego ułatwiania prowadzenia polityki fiskalnej nowej administracji. Ta układanka wciąż zatem premiowałaby amerykańską walutę.
Sprawdź także: Trump alarmuje: bez pieniędzy, bez ochrony! Co z NATO?
Czy są jakieś ryzyka dla tego scenariusza?
TG: Alternatywą dla tego scenariusza byłby jakiś event o charakterze „czarnego łabędzia”. W kolejce jest chociażby rozprzestrzenienie się ptasiej grypy i powtórka wszystkiego co znamy z 2020 roku, wymknięcie się spod kontroli trwających obecnie konfliktów na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie (o Tajwanie nawet nie wspominając), ale i jakieś poważniejsze, związane z konsekwencjami wysokich stóp procentowych pęknięcie w amerykańskim systemie bankowym. Taki nagły szok nie dałby Fedowi wyboru, jak ponownie mocno ściąć stopy, uruchomić kolejną rundę QE, czy wręcz rozważyć kontrolę krzywej dochodowości. Każdy z tych scenariuszy uderzyłby negatywnie w siłę dolara.
Jak geopolityka wpłynie na ceny najważniejszych walut?
TG: Scenariusz mocniejszego w kolejnych miesiącach dolara sygnalizowałby, że przełoży się to na słabszego złotego na głównych parach. Inflacyjny dołek w Polsce już został odhaczony, co musi tłumić jakiekolwiek oczekiwania obniżek stóp procentowych przez RPP. Ewentualna wygrana Trumpa oznaczałaby między innymi próbę zmuszenia Ukrainy i Rosji do rozpoczęcia rozmów pokojowych (choćby poprzez zagrożenie Ukrainie odcięciem dalszego finansowania). O ile byłby to z jednej strony czynnik korygujący ryzyko geopolityczne w naszym regionie, o tyle warto jednocześnie pamiętać o krytycznych wypowiedziach Trumpa dotyczących dalszej obecności USA w NATO. W tej sytuacji zwiększony wysiłek finansowy pozostawionej Europy także przekładać się może na presję słabnącego euro względem dolara. Dokładając do tego spread realnych stóp procentowych, faworyzujący amerykańską walutę, generuje to niekoniecznie sprzyjające złotemu otoczenie w średnim terminie.
Co dalej z kursem polskiego zlotego? Gdzie jesteśmy?
TG: Jeśli stworzymy koszyk dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego (równe wagi) względem PLN, jego kurs zbliżył się właśnie do kilkunastoletniego kanału wzrostowego, gdzie widać od paru miesięcy wytracanie dynamiki umocnienia złotego. Technicznie jest to więc dobre miejsce do obrony wsparcia i rozwinięcia kolejnej fali osłabienia złotego do głównych walut, kontynuującej widoczny od 2008 trend.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję