Prezydent Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w czwartek ostrzegał o „przewlekłych” konsekwencjach ekonomicznych od kilku lat zmniejszonego wytwórstwa.
„Zbyt wolny powrót do pełnego potencjały wytwórstwa jest daleki od określania go nieszkodliwym” komentuje Mario Draghi, „Sytuacja jest wręcz przeciwna, może to doprowadzić do trwałego wybrakowania systemu” stwierdza prezes EBC.
Wszystkie wysiłki wymagane do zapewnienia powrotu poziomu wytwórstwa do swojego pełnego potencjału z poziomu poniżej średniej, powodował trwałe uszkodzenia. Komentuje Draghi.
Dla EBC oznacza to, że nie możemy pozwolić inflacji sytuować się poniżej naszych celów dłużej niż jest to konieczne w obecnej sytuacji.
Europejski Bank Centralny zapowiedział już zmianę swoich działań, aby uderzyć w powolny wzrost oraz deflację, mają one zawierać między innymi obniżki stóp procentowych do wartości ujemnych oraz wykupywanie obligacji.
Przed Strefą Euro stoją dwa wyzwania: po pierwsze przyczynić się do zwiększenia produktywności w przedsiębiorstwach, po drugie zapewnić jak najwięcej kapitału oraz siły roboczej dla tych przedsiębiorstw.
„Prezes Draghi nie może się doprosić rządów państw członkowskich, aby podjęły jakiekolwiek działania w tym kierunku” mówi specjalista James Butterfill. Według niego, Mario Draghi zrobił już swoje, teraz czas aby inicjatywę podjęły rządy.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję