Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poznaj legendę światowego tradingu - Lexa van Dama!

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dom maklerski XTB zaprasza na wyjątkowy cykl webinariów z legendą tradingu i byłym traderem Goldman Sachs – Lexem van Damem. Poniżej wywiad.

 

Czy to prawda, że jesteś uważany za jednego z najlepszych menadżerów funduszy hedgingowych w UK?

Nie sądziłem, że tak jest. Brzmi to dosyć strasznie! A na poważnie, nigdy nie myślałem o sobie w kategoriach sukcesu – nigdy nie pozwalam sobie na tak próżne refleksje. Chcę wykonywać swój zawód najlepiej jak tylko potrafię i mam szczęście, że jest to również moja pasja, co pozwala mi przezwyciężyć trudne momenty. Podczas seminariów, które prowadzę, zawsze powtarzam, że w momencie, w którym uznasz siebie za doskonałego tradera, powinieneś zrobić sobie przerwę. Ważne jest, by mieć emocje pod kontrolą, bo to są dokładnie te chwile, w których możesz stracić wszystko. Oczywiście, jestem wdzięczny za wszelkie uznanie ze strony moich kolegów z branży oraz klientów, ale nie lubię spędzać zbyt długiego czasu myśląc o sobie w ten sposób. Uważam, że branża finansowa może osiągnąć więcej działając wspólnie, dzieląc się umiejętnościami, wiedzą i zasobami, by stworzyć więcej możliwości dla traderów i inwestorów indywidualnych. To właśnie na tym staram się skupiać moje myśli podczas kontemplacji.

Jakie jest Twoje doświadczenie w tradingu? Możesz nam opowiedzieć o drodze jaką przeszedłeś, by zostać menadżerem w funduszu hedgingowym?

Studiowałem Ekonometrię w Holandii i zajmowałem się inwestycjami. Mój profesor pracował w branży ubezpieczeń, w Aegon, i zaproponował mi uczestnictwo w letnim projekcie w Hadze, po którym mogłem zdobyć doświadczenie w Goldman Sachs w Londynie, gdzie spędziłem kilka miesięcy. Po kilku udanych rozmowach rekrutacyjnych zacząłem pracę dla Goldman Sachs w 1992 roku. Byłem animatorem rynku, przez co musiałem zawierać transakcje nawet wtedy, gdy tego nie chciałem. Jeśli klient był sprzedawcą, to ja musiałem kupić. Tam nauczyłem się, że cena, którą widzisz na ekranie niekoniecznie jest rzeczywistą ceną. To trwa nadal. Ceny, które widzisz w Nowym Jorku niekoniecznie są rzeczywistymi cenami.

Później w Goldman Sachs zmieniłem posadę animatora rynku na szefa działu Prop Trading. W Nowym Jorku. Tam otrzymałem kilka bardziej wartościowych lekcji. Kiedy obracasz pieniędzmi instytucji musisz wytłumaczyć dlaczego zawierasz transakcje i/lub dlaczego powinieneś móc ją zawrzeć. Jeśli masz do dyspozycji kapitał i stracisz jego część, to nie da się tego ukryć. Pod względem presji jest to nieporównywalnie trudniejsze. Nie było to jednak trudne do zrozumienia. Był to stosunkowo prosty, techniczny handel kierunkowy: handlowaliśmy akcjami (long/short), kontraktami futures i derywatami. Życie Prop Tradera w późnych latach 90-tych nie było takie skomplikowane. Teraz musisz zmagać się z komputerami, co jest trudne, gdyż mają one przewagę w wielu kwestiach. Po pracy w Goldman Sachs dołączyłem do GLG, który w tamtym czasie był jedną z największych grup funduszy hedgingowych w Europie. Zarządzałem tam funduszami European Opportunity Fund i Global Aggressive Fund. To było kolejne wyzwanie w zarządzaniu pieniędzmi klientów. Zupełnie nowy poziom trudności, ponieważ musisz sporo rozmawiać z klientami. Jesteś oceniany wewnętrznie i zewnętrznie, każdego dnia w zależności od własnych umiejętności i nie masz wokół siebie całej organizacji, która ułatwia Ci życie.

Reklama

Ludzie, którzy handlują od długiego czasu, tak jak ja, zazwyczaj wiedzą, że niezależnie od tego jak duże doświadczenia zdobyłeś, trading pozostaje wyzwaniem. Nigdy nie miałem takiego poczucia, że w zupełności rozumiem rynek. Ale kiedy zaczyna mi się wydawać, że go rozumiem, to wiem, że jestem na najlepszej drodze do straty dużej sumy pieniędzy.

Zawsze powtarzam, że traderzy indywidualni, którzy handlują ze swoich własnych domów, są w tej samej pozycji co ja, ponieważ pomimo tego, że profesjonalni traderzy, którzy spędzili już trochę czasu na handlu, stoją przed tym samym wyzwaniem – są nim rynki. Nie ma znaczenia czy masz stopień naukowy, skąd pochodzisz, gdzie żyjesz i handlujesz – w ostateczności jesteś Ty przeciwko rynkowi. Do tego to się sprowadza.

W swoim programie telewizyjnym „Million Dollar Traders” udało Ci się wyszkolić 8 nowicjuszy, tak, że byli w stanie osiągać znakomite rezultaty na rynku. Czy to faktycznie jest tak proste – czy każdy może zostać traderem?

Program ukazał dwie istotne kwestie. Po pierwsze, pokazał, że wielu inteligentnych ludzi czeka na swoją szansę i udowodnił, że wielu ludzi może osiągnąć na rynku więcej niż to jest często przedstawiane. Nie musisz urodzić się blisko londyńskiego City czy Wall Street, by stać się traderem. Z drugiej strony, program pokazał również, że to nie jest zajęcie dla każdego. W tradingu tak samo chodzi o odpowiednie przygotowanie, co o pewność siebie i brak strachu przed wzięciem odpowiedzialności za swoje działania, nawet wiedząc, że grasz przeciwko rynkowi i nie możesz być na 100% pewny w jaki sposób będzie próbował zabrać Twoje pieniądze. Wielu ludzi nie akceptuje takiego stresu i oni nigdy nie zostaną traderami. Tak więc w mojej opinii, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Ale jeśli nie boisz się brać odpowiedzialności, jesteś gotowy na wiele wzlotów i upadków i możesz poświęcić swój czas na naukę i rozwój umiejętności, to posiadasz kluczowe atrybuty, by stać się skutecznym traderem.

Mówi się, że sukces na rynkach finansowych to mit. Jednakże Ty pokazałeś, że można osiągać fenomenalne wyniki. Jaki jest Twój sekret?

Ludzie często mnie o to pytają i trudno jest zawęzić to wszystko do jednego czynnika. Powiedziałbym, że sporo zależy od zdrowego rozsądku, ale w tak złożonym środowisku trudno jest się nie zagubić. W długim terminie trading zależy od naszego umysłu. Jest kilka psychologicznych atrybutów, które przez lata zidentyfikowałem w sobie i w przypadku innych skutecznych traderów. Myślę, że to robi różnicę. Wiele sprowadza się do motywacji, charakteru i odporności obok jasnego procesu. Właśnie na to zwracam uwagę swoim studentom, którzy starają się nauczyć czegoś ode mnie poprzez kursy online, które tworzę w ramach Akadermii. W rzeczywistości, wśród 5 kroków, których uczę w ramach procesu 5-Step-Trading®, moduł psychologii jest moim ulubionym i tym, nad którym nadal pracuję u siebie nawet obecnie.

Czym jest Lex Van Dam Academy i dlaczego ją założyłeś?

Uwielbiam trading i sam handlowałem przez tak długi czas, że dzielenie się moimi umiejętnościami i wiedzą z rówieśnikami, nie tylko w świecie instytucjonalnym, ale również w środowisku inwestorów indywidualnych, było czymś co chciałem robić w swoim wolnym czasie. Akademia daje mi taką możliwość. Zauważyłem również popyt na edukację na poziomie instytucjonalnym ze strony inwestorów indywidualnych, po programie Million Dollar Traders. Poczułem, że moje doświadczenie jest użyteczne dla traderów, więc zacząłem myśleć na tym jak zaprezentować moje umiejętności i wiedzę rynkowi detalicznemu i tutaj Internet okazał się idealnym kanałem, nawet pomimo tego, że wciąż należę do środowiska instytucjonalnego. W ostatnich latach poświęciłem wiele weekendów pisząc i nagrywając kursy, które teraz możemy oferować inwestorom i traderom poprzez naszą platformę lexvandam.com. Ostatnio zapoczątkowaliśmy również Trading Club, gdzie każdego miesiąca dzielimy się spojrzeniem na rynku i informacjami w czasie rzeczywistym, co jest świetną okazją dla traderów indywidualnych, by pozostawać na najwyższym poziomie efektywności.

Dla mnie to coś więcej niż kolejne przedsięwzięcie. Każdego dnia Akademia prowadzona jest przez zespół profesjonalistów. Którzy poświęcają sporo swojego wolnego czasu, by reagować na wszystkie zapytania i z takim samym poziomem pasji jak ja pracują w przekonaniu, że każdy powinien mieć równe szanse na sukces na rynkach finansowych, niezależnie od otoczenia. To, jak ubogacamy ludzi w wiedzę dającą szansę na wzięcie spraw finansowych w swoje ręce, inspiruje mnie, by zawsze znaleźć na to czas.

Czy masz jakąś „złotą zasadę”, którą praktykujesz w tradingu?

Reklama

Unikanie strat… i spodziewanie się strat! Szczególnie, jeśli jesteś indywidualnym inwestorem ze swoim własnym portfelem i funduszem.  Nie musisz zawsze inwestować, pieniężne aktywa same w sobie pozwalają Ci na dokonywanie zakupu po lepszej cenie.

Istnieje powszechne przekonanie, że po długim czasie giełdy zawsze zwyżkują i odrabiają straty po zniżkach. Rzeczywiście, jeśli panuje hossa, wiele firm wchodzi w międzyczasie w biznes. Podczas takiego okresu, warto mieć długoterminowe podejście do inwestycji, ale nie powinno przejawiać się to bez odniesienia do zarządzania ryzykiem i zabezpieczania pozycji, kiedy sytuacja pogarsza się.

Rok 2009 jest  tego najlepszym przykładem. Kiedy wiele indeksów  osiągnęło swoje szczyty w związku z bezprecedensowymi bodźcami Banków Centralnych, nie wszystkie giełdy poradziły sobie z tym tak dobrze.

Rzeczą wartą zapamiętania jest fakt, że rynki funkcjonują w pewnych cyklach. Zwycięzcy jednego cyklu, nie muszą stać się wygranymi kolejnego. Co więcej, ludzie są często zaskoczeni, że średnia długość „życia” przedsiębiorstw indeksu S&P 500 – w przypadku niektórych najlepiej prosperujących wynosi ona 50 lat. „Kup i miej nadzieję” nie jest strategią, jeśli chcesz uniknąć nieodwracalnych strat.

 Jak utrzymujesz stan skupienia, kiedy dookoła jest tyle czynników rozpraszających?

Jednym z kroków w mojej ® metodologii 5-Step-Trading® jest psychologia. Powtarzam sobie zawsze, że odpowiedni nastrój przed rozpoczęciem tradingu jest kluczem do sukcesu. Kurs The Million Dollar Traders dostępny w Akademii uczy, że trading powinien odbywać się kiedy jesteś zrelaksowany, masz kontrolę, jesteś spokojny, pełen energii, pozytywny, skupiony i pewien siebie. Tak powinno być. Tak określam stan umysłu tradera milionera. Wiem też, że kiedy nie jestem w takim stanie, to nie powinienem handlować. Oczywiście, wszyscy chcielibyśmy być takim stanie, najczęściej, jak tylko się da. Życie jednak zawsze znajdzie sposób, aby poddać nasz stan próbie. Jeśli czujesz, że nie spełniasz żadnego z kryteriów w danym momencie i rozważasz trading, to powinieneś zdać sobie sprawę, że coś jest na rzeczy i powinieneś to przeczekać.  Powinieneś zawsze śledzić swój stan psychologiczny zanim podejdziesz do tradingu. Bądź ze sobą szczery, a nauczysz się wiele o sobie.

Czy możesz powiedzieć, czego ludzie dowiedzą się w ciągu 5 godzinnego kursu, który poprowadzisz specjalnie dla XTB? Jakie rodzaje strategii odkryjesz?

W ciągu 5 godzin jest wiele spraw do poruszenia. Na pierwszej lekcji dokonam wyjaśnienia, jak codziennie wkraczam na rynek, korzystając z systemu kart punktowych, które pomagają mi w rozpoznaniu byków i niedźwiedzi na rynku.  System zawiera krótkoterminowe i miesięczne indykatory, by ocenić warunki ekonomiczne i sentyment inwestorski.

Reklama

Lekcja druga to przedstawienie procesu analizy rynku walutowego, przy użyciu odpowiednich fundamentalnych kart punktowych, które stworzyliśmy w mojej Akademii. Pokażę jak użyć ich, by wyjść ze swoimi własnymi pomysłami na handel na głównych parach walutowych, walutach egzotycznych. Obejmie to analizy dolara amerykańskiego, brytyjskiego funta, jak również brazylijskiego reala, rosyjskiego rubla i tureckiej liry.

Lekcja trzecia będzie kontynuacją tego samego procesu. W tym czasie pojawią się również akcje i towary, włączając w to ropę i złoto. Każdy element będzie stanowił głęboką analizę i pomoże zrozumieć czym rządzą się rynki. Odkryję również mój własny proces podejmowania decyzji. Będziecie więc w stanie naśladować go w swoim tradingu. Lekcję trzecią podsumuję analizą wykresów, sprawdzając czy te pomysły mają zastosowanie z perspektywy technicznej.

Lekcja czwarta, będzie zwrotem ku tradingowi technicznemu. Sprawdzę jak strategie oparte na pewnych zasadach pomogą zdeterminować wasze pozycje wejścia i wyjścia, przy utrzymaniu emocji na wodzy. Zademonstruję to na przykładzie „TurtleTraders”, którzy stosują niesamowicie mocne strategie tradingowe, osiągając przy tym świetne wyniki.  Lekcja dotyczyć będzie również zabezpieczania i zarządzania ryzykiem i pozycjami. Podzielę się z wami moimi ulubionymi metodami zaczerpniętymi od „Turtles” (Żółwi).

Podczas ostatniej lekcji , mam nadzieję na połączenie tego wszystkiego w jedną całość i przełożenie tego na obecne warunki panujące na rynku, włączając w to analizy mojego Szefa Strategii Inwestycyjnych – Jamesa Heliwella. Razem z Jamesem zademonstrujemy wam stan każdego rynku, któremu przyglądaliśmy się podczas minionych lekcji, dołożymy do tego analizy rynków, które uważamy za istotne, jeśli w grę wchodzą prawdziwe pieniądze. Lekcja obejmie również główne poziomy techniczne i trendy w perspektywie krótko i długoterminowej, ale także analizę mojego ulubionego wykresu, który dokładnie obserwuję aby dokonać następnej transakcji.

Jakiej najlepszej rady udzieliłbyś traderom, czytającym ten wywiad?

Inwestuj w siebie, potem wspieraj siebie. Bez zrozumienia fundamentów świata finansów, analiz technicznych, zarządzania ryzykiem i rynkowej psychologii, jesteś po prostu hazardzistą w świecie handlu.

Tak jak wielką rolę odgrywa wiedza i umiejętności w tradingu i inwestowaniu, tak samo musisz rozwinąć swoją wytrzymałość psychiczną, która przychodzi z doświadczeniem. Rozwój procesu twojego tradingu będzie determinantą porażki lub sukcesu. Powinieneś ryzykować małymi kwotami, dopóki czujesz się z tym dobrze.

Reklama

Moją ostatnia rada to, to abyś był zawsze ciekawy i chętny do nauki, zdobywaj tyle wiedzy ile jest to możliwe w tej dziedzinie. Jeśli będziesz postępować zgodnie z tym, zdobędziesz szansę na osiągnięcie sukcesu, jak inni, włącznie ze mną. Powodzenia!

Lex, wróćmy do twojego kursu tradingowego. Jeśli miałbyś wybrać część lekcji, którą uważasz za najbardziej istotną, jako element twojej strategii tradingowej, która by to była?

Trudno wybrać jedną odpowiedź! Bycie traderem to droga pełna wyzwań, aby była sposobem na życie. Istnieje wiele umiejętności, które mogą być uważane za istotne.  Jeśli jednak miałbym wybrać jedną, najważniejszą część, to wybrałbym lekcje od 4 do 5. To dlatego, że w drugiej części kursu pokazujemy, jak połączyć analizę fundamentalną z techniczną oraz, jak wykorzystać teorię na prawdziwym rynku. Jeśli o to chodzi, wierzę, że analiza fundamentalna i techniczna są równie ważne, a umiejętne ich użycie jest kluczem. Co więcej, nie możesz zapomnieć o zarządzaniu ryzykiem, o którym rozmawiamy na czwartej lekcji. W poprawnym procesie analitycznym, przy dodaniu do tego zarządzania ryzykiem, stoisz przed szansą na odniesienie sukcesu. Więc tak, osobiście uważam, że kluczowy element może zostać odnaleziony podczas 4 i 5 lekcji.

 

Możesz uzyskać dostęp do wszystkich webinarów pod tym linkiem [Wybierz link ze swoją wersją językową]

*Lexx van Dam jest wyjątkowym ekspertem i finansowym szkoleniowcem w Lex van Dam Trading Academy i nie ma afiliacji z, ani też nie jest sponsorowany przez XTB lub jakiegokolwiek partnera afiliacyjnego lub jakiekolwiek spółki  zależne.

 

Reklama

Źródło grafiki głównej: lexvandam.com

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama