Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Lagarde - przyszły rok będzię rozczarowujący

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Globalny wzrost gospodarczy w 2016 roku będzie „rozczarowujący – stwierdziła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w środowym artykule dla niemieckiej gazety Handelsblatt.

 

Christina Lagarde stwierdziła, że perspektywa podnoszenia stóp procentowych w USA i spowolnienie w Chinach przyczyniły się do wzrostu niepewności i zwiększenia ryzyka w globalnej gospodarce.

 

W dodatku, dynamika wymiany handlowej znacząco spowolniła, taniejące surowce stanowią istotny problem dla gospodarek, które są na nich oparte, sektor finansowy w wielu krajach wykazuje słabości a ryzyka finansowe w gospodarkach wschodzących narastają – dodała Lagarde.

Reklama

„To wszystko oznacza, że globalny wzrost gospodarczy będzie rozczarowujący i nierównomierny w 2016 roku” – stwierdziła Lagarde, dodając, że niska produktywność, starzejące się społeczeństwo i efekt światowego kryzysu finansowego są wciąż silnymi hamulcami dla wzrostu.

 

Zmiany w największych gospodarkach

Szefowa MFW powiedziała, że rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej w USA i przejście Chin na gospodarkę opartą na konsumpcji były działaniami „potrzebnymi i zdrowymi” lecz wymagającymi by przeprowadzić je możliwie najefektywniej i najpłynniej jak to możliwe.

FED zdecydował się na podniesienie stóp procentowych pierwszy raz od niemal dekady i postawił sprawę jasno, że jest to początek stopniowego zacieśniania polityki monetarnej.

Perspektywa podnoszenia stóp przez FED ma potencjalne skutki uboczne, gdyż już teraz umacniający się dolar wpłynął na zwiększenie kosztów długu denominowanego w amerykańskiej walucie. Ucierpią na tym rynki wschodzącej i rozwijające się gospodarki.

Reklama

 

Lagarde dodała, że choć kraje spoza grona krajów wysoko rozwiniętych były zdecydowanie lepiej przygotowane do podnoszenia stóp przez FED niż to miało miejsce w przeszłości, to obawia się o ich możliwości do absorbowania szoków.

„Większość krajów wysoko rozwiniętych, poza USA i możliwie Wielką Brytanią, będzie potrzebowało dalszego luzowania polityki monetarnej, lecz wszystkie te kraje muszą uwzględnić skutki uboczne swoich decyzji” – stwierdziła Lagarde. W przypadku, gdy stopy procentowe w USA idą w górę, a dolar się umacnia część firm może mieć problemy z wypłacalnością (rosnące zadłużenie w dolarach) co może później odbić się na innych sektorach, między innymi na sektorze bankowym.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama