Na koniec IV kw. 2024 r. prognozujemy spadek kursu EUR/PLN do poziomu 4,24 oraz kursu USD/PLN do poziomu 3,75 przy wzroście kursu EUR/USD do poziomu 1,13.
Umocnienie złotego wspierać będą perspektywy przyspieszenia wzrostu polskiego PKB w 2025 r. oraz wyraźna poprawa dyferencjału stóp procentowych pomiędzy Polską a rynkami bazowymi. Zakładamy utrzymanie się globalnego apetytu na ryzyko, korzystnego dla wyceny walut rynków wschodzących, w związku z perspektywami stabilnego wzrostu światowej gospodarki w 2025 r. przy wysokim prawdopodobieństwie równoczesnego, ,,miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki. Aprecjację złotego hamować będą rosnące oczekiwania co do skali cięć stóp procentowych w Polsce w 2025 r. oraz pogarszający się bilans obrotów bieżących.
W naszej opinii, kluczowym argumentem przemawiającym za silnym złotym jest prawdopodobny wzrost dysparytetu rynkowych stóp procentowych na skutek postępującej normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro i USA, przy jednoczesnym utrzymywaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym, restrykcyjnym poziomie. W IV kwartale 2024 r. oczekujemy spadku stóp procentowych Fed i EBC o 50pb. Dodatkowo, w pierwszej połowie 2025 r., spodziewamy się obniżek tych stóp co najmniej o kolejne 50 pb, podczas gdy według naszej opinii RPP zdecyduje się na wznowienie luzowania pieniężnego najwcześniej w marcu przyszłego roku. Z kolei analiza notowań IRS wskazuje na postępujący wzrost dysparytetu rynkowych stóp procentowych na skutek oczekiwanego głębszego spadku stóp nominowanych w euro niż w złotym. Równocześnie, kontynuacja cyklów obniżek stóp procentowych w IV kw. 2024 r. przez banki centralne Czech i Węgier będzie premiować złotego wśród walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jednakże, coraz bardziej gołębia retoryka Rady, wynikająca z łagodniejszego od wcześniejszych projekcji NBP tempa wzrostu inflacji w II połowie 2024 r., powinna wpłynąć na wzrost wycenianej przez rynki skali cięć polskich stóp w przyszłym roku, co będzie hamować aprecjacyjny potencjał polskiej waluty.
Według szacunków ekonomistów PKO BP, wzrost PKB w Polsce przyspieszy odpowiednio do 3,5% w 2024 r. oraz 3,8% w 2025 r. Do napędzającej dotychczas ten wzrost konsumpcji dołączy ożywienie w inwestycjach, wspartych napływem środków unijnych w ramach KPO. Perspektywy solidnego wzrostu gospodarczego, pozytywnie wyróżniającego Polskę na tle większości europejskich gospodarek, powinny przyczynić się do wzrostu zaangażowania zagranicznych inwestorów w krajowe aktywa finansowe, w tym na rynku długu, z korzyścią dla notowań polskiej waluty. Zakładamy, że mocny złoty wciąż będzie powstrzymywał Ministerstwo Finansów przed wymianą otrzymywanych środków walutowych bezpośrednio na rynku, co przyczyni się do wyraźnego wzrostu rezerw walutowych NBP. Postępujący spadek nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Polski, w wyniku wzrostu dynamiki importu przy jednoczesnym spadku dynamiki eksportu, może pod koniec bieżącego roku zacząć fundamentalnie szkodzić złotemu, aczkolwiek deficyt na rachunku w relacji do PKB powinien pojawić się dopiero w II połowie 2025 r.
Utrzymywanie się stabilnego wzrostu światowej gospodarki w otoczeniu wolniejszego wzrostu gospodarki USA, wchodzącej w fazę cyklicznego spowolnienia, oraz oczekiwana kontynuacja dynamicznego cyklu luzowania pieniężnego Fed to podstawowe argumenty przemawiające za utrzymaniem się trybu risk-on na globalnych rynkach finansowych. Optymistyczne dla walut rynków wschodzących sygnały płyną również z Chin, gdzie świeżo wprowadzone oraz zapowiedziane działania stymulacyjne, zarówno monetarne jak i fiskalne, powinny poprawić perspektywy wzrostu tamtejszej gospodarki. W tak sprzyjającym fundamentalnie otoczeniu zewnętrznym złoty, wraz z innymi walutami rynków wschodzących, znajdzie przestrzeń do dalszego umocnienia wobec amerykańskiego dolara. Z kolei perspektywy stopniowego ożywienia europejskiej gospodarki w 2025 r., przy jednoczesnym ,,miękkim lądowaniu” gospodarki USA, przemawiają za wzrostem kursu EUR/USD. Do tej samej konkluzji prowadzi analiza spreadu realnych stóp procentowych pomiędzy USA a strefą euro w nadchodzących kwartałach, który powinien się zawężać na skutek wycenianego przez rynki szybszego tempa luzowania Fed w porównaniu z EBC.
Czynnikiem ryzyka dla prognozowanych przez nas kursów walutowych są listopadowe wybory prezydenckie w USA, które ze względu na nieprzewidywalność powyborczych scenariuszy gospodarczo-politycznych mogą pod koniec roku doprowadzić do istotnego wzrostu zmienności rynkowej, co dla inwestorów byłoby impulsem do skracania pozycji na ryzykownych aktywach. Dodatkowo należy mieć na uwadze ryzyko nagłej eskalacji toczących się konfliktów na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie oraz wzrostu prawdopodobieństwa recesji w USA w przyszłym roku, co mogłoby skutkować relokacją kapitału z walut EM, w tym złotego do tzw. ,,bezpiecznych przystani” m.in. franka szwajcarskiego i dolara.
Biuro Strategii Rynkowych
Informacje i zastrzeżenia
Niniejsza publikacja (Publikacja) powstała w Biurze Strategii Rynkowych (BSR), które jest wydzieloną jednostką PKO BP S.A. (Bank). BSR nie zawiera i nie pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynku finansowym. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w Publikacji nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, rekomendacja inwestycyjna, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Bank dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w Publikacji informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Publikacja powstała na podstawie niezależnych badań analitycznych prowadzonych w BSR na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji o charakterze ekonomiczno-rynkowym. Ewentualne opinie analityków zawarte w Publikacji zostały sporządzone przez nich w sposób niezależny i mogą ulegać zmianie.
Ewentualna ocena instrumentów finansowych zawarta w Publikacji dokonywana jest przy zastosowaniu kombinacji metod, w szczególności fundamentalnej, porównawczej, rynkowej i technicznej. Analiza fundamentalna zmierza do określenia wartości godziwej danego instrumentu finansowego. Główne zalety: bazuje na obiektywnych czynnikach; główne słabości: istotny lub nawet dominujący wpływ na wartość rynkową, szczególnie w krótkim terminie, mogą wywierać czynniki pozafundamentalne. Metoda porównawcza obejmuje porównanie wycen rynkowych zbliżonych do siebie instrumentów finansowych w celu zidentyfikowania bezwzględnego i względnego przewartościowania lub niedowartościowania. Główne zalety: identyfikacja względnych nieefektywności rynkowych; główne słabości: porównywanie instrumentów finansowych, które nie są tożsame rodzi ryzyko nadmiernego uproszczenia i w konsekwencji wyciągnięcia błędnych wniosków. Metoda rynkowa służy do określania przewidywanych zmian w podaży i popycie na dany instrument finansowy wynikających z różnorodnych przyczyn m.in. na podstawie analizy pozycji portfelowych lub zagregowanej opinii uczestników rynku względem danego instrumentu finansowego; główne słabości: fragmentaryczność i opóźnienie danych będących podstawą analizy. Metoda techniczna jest metodą uzupełniającą, przydatną w szczególności w identyfikowaniu krótkoterminowych trendów. Polega głównie na badaniu wykresów obrazujących historyczne kształtowanie się cen i innych parametrów rynkowych, w celu określenia w jaki sposób ukształtują się one w przyszłości. Główne zalety: względnie krótki czas analizy; główne słabości: zjawiska z przeszłości nie muszą powtórzyć się w przyszłości. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wymienionych metodologii zalecany jest kontakt z analitykami BSR.
Akcjonariuszem posiadającym powyżej 5% wyemitowanego kapitału zakładowego jest Skarb Państwa. Bank może być animatorem emitenta, rynku lub dostawcą płynności w odniesieniu do instrumentów finansowych wymienionych w Publikacji jak również posiadać je w swoim portfelu. Bank na mocy zawartych umów pełni funkcję Dealera Rynku Pieniężnego oraz Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Niezależnie od informacji przekazanych przez Bank, przed zawarciem każdej transakcji Klient powinien dokonać całościowej oceny jej ryzyka, potencjalnych korzyści i ewentualnych strat, warunków i skutków prawnych, księgowych i podatkowych transakcji, wpływu czynników rynkowych na wartość inwestycji i wynik transakcji oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami podjąć ryzyko związane z daną transakcją. Instrumenty finansowe oraz transakcje, których są przedmiotem mogą być nieodpowiednie do indywidualnej sytuacji niektórych Klientów. Ostateczna decyzja o zawarciu transakcji, okresu inwestycji i wielkości zaangażowanych środków każdorazowo należy wyłącznie do Klienta.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego numer KRS 0000026438, NIP 525-000-77-38, REGON 016298263, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 1 250 000 000 zł.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję