Minutes FOMC może przyczynić się do podwyższonej zmienności kursu złotego
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,6414 (umocnienie złotego o 0,7%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym, czemu sprzyjało dalsze uspokojenie sytuacji na rynkach finansowych po początkowym szoku związanym z wybuchem wojny w Ukrainie i serią sankcji nałożonych przez kraje Zachodu na Rosję. Publikacja wyższych od oczekiwań krajowych danych o inflacji miała ograniczony wpływ na kurs złotego. Piątkowa decyzja agencji S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy została ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, stąd nie miała wpływu na kurs złotego.
Z wyższą zmiennością mieliśmy natomiast do czynienia w przypadku kursu EURUSD
W pierwszej części zeszłego tygodnia utrzymywał się on w trendzie wzrostowym wspieranym przez publikacje wyższych od oczekiwań danych o inflacji dla niektórych gospodarek strefy euro (m.in. Niemiec i Hiszpanii). W czwartek i w piątek obserwowana była korekta, choć dolar nie zdołał odrobić całości strat względem euro z początku tygodnia.
Piątkowa decyzja agencji S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy jest neutralna dla kursu złotego. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie posiedzenie RPP, choć naszym zdaniem nie będzie miało ono istotnego wpływu na jego kurs. Do podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty może przyczynić się natomiast publikacja Minutes z marcowego posiedzenia FOMC. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego.
Zobacz także: Sprawdź prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-3 i zobacz, ile możesz zapłacić za waluty w 2022 i 2023 roku!
Posiedzenie RPP w centrum uwagi rynku
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS wyniosły 5,94 (brak zmiany), 5-letnie obniżyły się do 5,30 (spadek o 16pb), a 10-letnie do 4,87 (spadek o 21pb). Na początku ubiegłego tygodnia doszło do korekty i spadku stawek IRS na całej długości krzywej. Opublikowane w piątek wyraźnie wyższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji doprowadziły jednak do ponownego wzrostu stawek IRS, widocznego szczególnie na krótkim końcu krzywej. Piątkowa decyzja agencji S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy została ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, stąd nie miała wpływu na krzywą.
Piątkowa decyzja agencji S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy jest neutralna dla stawek IRS. W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, choć nie uważamy aby miała ona istotny wpływ na krzywą. W kierunku podwyższonej zmienności stawek IRS może oddziaływać natomiast publikacja Minutes z marcowego posiedzenia FOMC. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na krzywą.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję