W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,6763 (umocnienie złotego o 0,6%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym, co było kontynuacją tendencji obserwowanych dwa tygodnie temu (por. MAKROmapa z 06.03.2023). Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, z największą zmiennością kursu EURPLN mieliśmy do czynienia we wtorek, co było związane z wystąpieniem szefa Fed J. Powella przed Kongresem. Piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy miała ograniczony wpływ na kurs złotego. W pierwszej części ubiegłego tygodnia doszło umocnienia dolara względem euro, czemu sprzyjał jastrzębi wydźwięk wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej J. Powella. Z kolei w piątek euro odrobiło straty względem dolara po publikacji mieszanych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Czytaj także: Giełda w USA oszalała? Dane z rynku pracy znów mocno zaskoczyły, a indeksy reagują ostrym wzrostem
W tym tygodniu kluczowy dla kursu złotego będzie dalszy rozwój wydarzeń w kontekście banku SVB. W weekend rząd USA podjął decyzję, zgodnie z którą wszystkie depozyty złożone w banku SVB będą gwarantowane, a bankowi udostępniona zostanie linia płynnościowa. Taka decyzja oddziałuje w kierunku spadku awersji do ryzyka, co jest pozytywne dla złotego. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie również przewidziane na czwartek posiedzenie EBC. W naszej ocenie może ono sprzyjać podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego. Istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.
Czytaj także: Czy to na pewno koniec paniki bankowej w USA? Ziarno niepewności zostało zasiane
Posiedzenie EBC w centrum uwagi
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 6,34 (spadek o 41pb), 5-letnie do 5,58 (spadek o 45pb), a 10-letnie do 5,49 (spadek o 49pb). W ubiegłym tygodniu doszło do wyraźnego spadku stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Zmniejszeniu rentowności obligacji na rynkach bazowych sprzyjało obniżenie oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne z uwagi na obawy części inwestorów o ich wpływ na stabilność sektora bankowego, które nasiliły się po upadku banku SVB. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku kontraktów FRA zarówno dla strefy euro, jak i USA.
Czytaj także: Kalendarz makroekonomiczny: to będzie mocny tydzień dla rynku walutowego Forex
W tym tygodniu kluczowy dla krzywej będzie dalszy rozwój wydarzeń w kontekście banku SVB. W weekend rząd USA podjął decyzję, zgodnie z którą wszystkie depozyty złożone w banku SVB będą gwarantowane, a bankowi udostępniona zostanie linia płynnościowa. Taka decyzja sprzyja wzrostowi stawek IRS. W tym tygodniu w centrum uwagi będzie również posiedzenie EBC, które może sprzyjać podwyższonej zmienności stawek IRS. Zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na stawki IRS. Ważnym czynnikiem wpływającym na krzywą dochodowości pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.
Czytaj także: Kursy walut: rakietowy wzrost dolara ⚠️ Nadchodzi rynkowa katastrofa?
Prognozy miesięcznych wskaźników makroekonomicznych
Prognozy kwartalnych wskaźników makroekonomicznych
Kalendarz
**************
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję