Dane o inflacji w USA mogą osłabić złotego
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,5891 (osłabienie złotego o 0,4%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN charakteryzował się niską na tle ostatnich tygodni zmiennością i kształtował się wokół poziomu 4,58. Natomiast na szczególną uwagę zasługuje postępująca desynchronizacja kursów EURPLN i EURHUF, którą dodatkowo pogłębiła decyzja Komisji Europejskiej o akceptacji Krajowego Planu Odbudowy.
Na tej podstawie uważamy, że podczas gdy w poprzednich latach złoty i forint były walutami włączanymi przez inwestorów do tego samego koszyka walutowego, obecnie forint jest traktowany jako waluta bardziej ryzykowna z uwagi na narastający spór prawny Węgier z UE i uruchomienie przez Komisję Europejską mechanizmu warunkowości w budżecie UE w stosunku do tego kraju. Czynnikiem negatywnym dla forinta jest również wprowadzony przez węgierski rząd nowy podatek sektorowy od tzw. zysków nadzwyczajnych, obejmujący m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, sieci handlowe, czy firmy energetyczne.
Zobacz także: Gigantyczna inflacja w Polsce! Koniecznie zobacz, jak zareagował kurs euro wobec złotego na rekordowy wzrost cen oraz dane o PKB
W ubiegłym tygodniu doszło do zatrzymania trendu wzrostowego, w jakim przez ostatnie trzy tygodnie kształtował się kurs EURUSD. Jest to spójne z naszą oceną, zgodnie z którą przestrzeń do znaczącego wzrostu kursu EURUSD jest ograniczona z uwagi na perspektywę silniejszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA niż w strefie euro (por. MAKROmapa z 16.05.2022).
W tym tygodniu kluczowa dla kursu polskiej waluty będzie publikacja danych o inflacji w USA, które w przypadku realizacji naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy mogą przyczynić się do jego osłabienia. W kierunku podwyższonej zmienności kursu złotego może oddziaływać z kolei posiedzenie EBC. Posiedzenie RPP, a także pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym staniem istotnego wpływu na kurs złotego. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostanie wojna w Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie.
Zobacz także: Sprawdź, ile kosztuje dolar, rubel, funt, frank, jen, korona, euro, forint
Posiedzenie EBC w centrum uwagi
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 7,49 (wzrost o 10pb), 5-letnie do 6,78 (wzrost o 18pb), a 10-letnie do 6,46 (wzrost o 22pb). W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostu stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Zwiększeniu rentowności na rynkach bazowych sprzyjają nasilające się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne w warunkach utrzymującego się silnego wzrostu inflacji. Do nasilenia się tych oczekiwań przyczyniła się m.in. publikacja wyższych od konsensusu rynkowego wstępnych danych o inflacji w strefie euro. Lokalnie czynnikiem pozytywnym dla stawek IRS były również wyższe od oczekiwań krajowe wstępne dane o inflacji, które również okazały się wyższe od oczekiwań rynku.
Zobacz także: Inflacyjne szaleństwa - dolar i złotówka mocno zaskoczyły Polaków, euro znów w dół!
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będzie posiedzenie EBC, które może sprzyjać podwyższonej zmienności stawek IRS. Do wzrostu stawek IRS, w szczególności na krótkim końcu krzywej może przyczynić się natomiast publikacja danych o inflacji w USA. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki będą naszym zdaniem neutralne dla stawek IRS. Stawki IRS pozostaną jednocześnie pod wpływem utrzymującej się podwyższonej awersji do ryzyka w regionie związanej z wojną w Ukrainie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję