Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej mogą umocnić złotego
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6847 (osłabienie złotego o 1,7%). Przez cały ubiegły tydzień złoty tracił na wartości, czemu sprzyjała zwiększona awersja do ryzyka związana z wyprzedażą na głównych światowych giełdach. Do szczególnie silnej deprecjacji złotego doszło w czwartek pod nieobecność krajowych inwestorów, czemu sprzyjał jastrzębi wydźwięk środowego posiedzenia FOMC. W czwartek doszło również do wyraźnego osłabienia złotego względem franka szwajcarskiego, do czego przyczyniła się nieoczekiwana decyzja SNB o podwyżce stóp procentowych.
Zobacz także: Performance i prognozy USDPLN, EURUSD, GBPPLN, CHFPLN, NOKPLN
W ubiegłym tygodniu, ze względu na wzrost światowej awersji do ryzyka, doszło również do spadku kursu EURUSD. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym umocnieniu dolara względem euro był jastrzębi wydźwięk ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC. W czwartek doszło do korekty i lekkiego wzrostu kursu EURUSD.
W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będą krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, której w przypadku realizacji naszych wyższych od konsensusu rynkowego prognoz mogą przyczynić się do jego lekkiego umocnienia. Z kolei w środę i w czwartek możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu polskiej waluty w reakcji na sprawozdanie szefa Rezerwy Federalnej J. Powella przed Kongresem. Zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostanie wojna w Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie
Zobacz także: PILNE: kursy walut potężnie tąpnęły - notowania euro (EUR) i funta (GBP) zanurkowały!
Wypowiedzi J. Powella w centrum uwagi rynku
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 8,25 (wzrost o 60pb), 5-letnie do 7,70 (wzrost o 54pb), a 10-letnie do 7,42 (wzrost o 42pb). W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi, widocznego szczególnie na długim końcu krzywej. W kierunku wzrostu stawek IRS oddziaływały decyzje Fed i SNB o podwyżkach stóp procentowych. Cześć inwestorów odebrała je jako sygnał, że główne banki centralne są skłonne podnieść stopy procentowe silniej niż wcześniej oczekiwano.
Zobacz także: Uważaj, będzie się działo na walutach!
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów złotego będą publikacje krajowych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które mogą naszym zdaniem doprowadzić do wzrostu stawek IRS na krótkim końcu krzywej. W kierunku podwyższonej zmienności stawek IRS mogą oddziaływać natomiast zaplanowane na wtorek i środę wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej J. Powella przed Kongresem. Zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na krzywą. Jednocześnie istotnym czynnikiem wpływającym na stawki IRS pozostanie wojna w Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję