W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5247 (umocnienie złotego o 0,8%). Od poniedziałku do czwartku kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym, czemu sprzyjało zmniejszenie globalnej awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksu VIX.
- We wtorek mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu złotego ze względu na posiedzenie RPP.
- W środę umocnieniu złotego sprzyjał jastrzębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu RPP i konferencji prasowej prezesa NBP A. Glapińskiego.
- W piątek doszło do nieznacznej korekty i wzrostu kursu EURPLN, czemu sprzyjał wzrost światowej awersji do ryzyka związany z publikacją wyższych od oczekiwań danych o inflacji w USA. Zwiększyły one oczekiwania inwestorów na podwyżki stóp procentowych w USA (kontrakty FRA wyceniają obecnie podwyżki stóp o łącznej skali ok. 50pb w marcu br.) i doprowadziły do przejściowego umocnienia dolara względem euro.
W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na wtorek publikacja krajowych danych o inflacji
Nasza prognoza kształtuje się nieznacznie poniżej konsensusu rynkowego, stąd jej realizacja byłaby lekko negatywna dla kursu złotego. Uważamy, że do osłabienia kursu polskiej waluty może przyczynić się również piątkowa publikacja krajowych danych o produkcji przemysłowej. Z kolei podwyższonej zmienności kursu złotego może sprzyjać zaplanowana na środę publikacja Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC.
Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję Fitch zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej wpływ na kurs złotego zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję